Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consecinte furt calificat prima abatere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consecinte furt calificat prima abatere

Buna ziua, acum aproape 4 luni am furat dintr-un club o poseta (beat fiind) si am mers la toaleta cu aceasta aruncand-o in cosul de gunoi. Am fost surprins pe camerele de filmat cum merg pe holul de la baie cu o poseta in mana si intru intr-o cabina de toaleta si cand ies nu mai am poseta (aceasta fiind gasita a doua zi si pastrata pentru amprente). Acum o zi am fost identificat de un bodyguard si am fost dus la politie pentru predarea datelor personale, amprente si poze. Domnul politist de la sectie mi-a zis ca acele date vor fi predate mai departe si ca va trebui sa astept telefonul unui procuror care imi va da verdictul.
As dori sa stiu care is consecintele pe care trebuie sa le suport avand in vedere ca am sa recunosc fapta si faptul ca poseta luata era goala si nu am luat nimic din ea. Am 20 de ani si sunt student momentan in anul 2. Cat de grav e totul?

Va multumesc anticipat!

P.S.: Tin sa mentionez ca nu am mai avut probleme cu politia/statul niciodata.
Lupix, utilizator
Probabil că veţi primi o amendă administrativă.
Ar fi foarte bine să recunoaşteţi, fiiindcă oricum, există probe împotriva dvs. Faptul că nu aveţi antecedente penale, că nu există pagubă semnificativă, este în favoarea dvs. , în sensul că aceste aspecte se pot reţine ca şi circumstanţe atenuante.
Este posibil ca procurorul să decidă neînceperea urmăririi penale şi sancţionarea dvs. cu o amendă administrativă, care nu se va înscrie în cazier.
Va multumesc pentru raspunsurile acordate pana acum. In cazul in care mi se acorda o amenda administrativa, imi puteti spune cam care ar fi sumele amenzilor?
Lupix, utilizator
De la 10 lei la 1000 lei.
Ca ati luat poseta este si apoi ati aruncat-o sau ati scapat in vreun fel de aceasta este o treaba , dar nu ne-ati comunicat ce ati facut cu continutul pposetei , relatarea dvs referindu-se numai la poseta .
Daca nu va aduceti aminte , desi nu cred asta , poate rezulta din imaginile la care v-ati referit ce ati facut cu continutul posetei sau v-au comunicat cei care ancheteaza cazul.
In functie de acest raspuns , poate veti primi un raspuns concret referitor la eventualele consecinte juridice ale faptei dvs.