Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... indice art. 74 indice 1 declarat neconstitutional
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

indice art. 74 indice 1 declarat neconstitutional

daca urmarirea penala a inceput in anul 2006, iar primul termen de judecata s-a dat in iulie 2012, privind infractiunea de inselaciune art 215, conform art. 74 indice 1 din Legea nr. 202 din 2010, în cazul savârsirii infractiunilor de gestiune frauduloasa, înselaciune, delapidare, etc, daca prejudiciul cauzat si recuperat în aceleasi conditii este de pâna la 50.000 euro, în echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se înregistreaza în cazierul judiciar.
acest prejudiciu a fost reparat.
Intrebarea ar fi daca acest art 74 indice 1 mai are putere juridica?

Citeste mai mult: [ link extern ]
Nu, acest articol , aşa cum indică şi tittlul subiectului postat de dvs., a fost decarat neconstituţional şi drept urmare nu se mai poate aplica.
oarecum sunt de aceasi parere cu dvs, dar sunt de parere ca deciziile Curtii Constitutionale produc efecte doar pentru viitor, cu exceptia legii penale mai favorabile, care retroactiveaza, e o intreaga nebunie in ceea ce priveste aplicabilitatea acestui articol.
mersi pentru raspuns, si mai astept opinii
E neconstitutional, deci e abrogat.
Curtea constituţională a declarat dispozitiile art. 74 indice 1 din Codul penal neconstitutionale prin decizia din data de 25 mai 2011, publicata in Monitorul Oficial nr. 363/2011.
Deciziile Curţii Constituţionale prin care se stabileşte neconstituţionalitatea
unui act al Parlamentului au autoritate a lucrului judecat invalidează un act neconstituţional al Parlamentului, ceea ce este similar cu abrogarea actelor de către Parlament. Iar deciziile Curţii Constituţionale nu retroactivează,ele produc exclusiv efecte pentru viitor, neexistând excepţii ca în cazul legii penale mai favorabile.

ptcnarcisa a scris:

oarecum sunt de aceasi parere cu dvs, dar sunt de parere ca deciziile Curtii Constitutionale produc efecte doar pentru viitor, cu exceptia legii penale mai favorabile, care retroactiveaza, e o intreaga nebunie in ceea ce priveste aplicabilitatea acestui articol.
mersi pentru raspuns, si mai astept opinii

Din moment ce decizile Curtii Constitutionale nu retroactiveaza chiar daca legea a fost declarata neconstitutionala fiind o lege penala mai favorabila aceasta se poate aplica.
Exista instante care retin si aplica acest text de lege chiar daca a fost declarat neconstitutional.
Mie imi pare corecta aceasta apreciere a instantelor de judecata.