Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ce fel de republica este Romania?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ce fel de republica este Romania?

V-as ruga sa-mi precizati ce republica este Romania(parlamentara sau semiprezidentiala)
Va multumesc
România este republică semi-prezidențială cu valențe parlamentare. Este un fel de struto-camila.
Conf. art.1 din Constitutia Romaniei, aceasta este un stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil. Forma de guvernământ a statului român este republica.
Este o republica semi-prezidentiala .

Este o republica semiprezidenţialîă.Addică , are o formă de guvernământ în care primul ministru și președintele sunt ambii participanți activi în administrația statului.
Sau mai exact, struto-camila, vb lui Alex Munteanu.
Parlamentara (Republica), in care Presedintele e Reprezentativ - recte ajuta la impunerea Majoritatii (are instrumente), iar in Guvern - partea administrativa nu au ce cauta parlamentari - Codul Muncii (2 norme fata de 1,5)

pe scurt de 22 de ani nu suntem un Stat de Drept

LEGAL, nu suntem o struto-camila.

Practic, asa cum ne numim, romaneste, suntem idioti si nu putem respecta Legea.

Statul Roman e o Republica in care sunt trei Puteri: legislativa, executiva si judecatoreasca. Cea Legislativa e Parlamentul, de unde si Republica Parlamentara.

Executivul e ales de Parlament. (Investit, dar nu format din Parlamentari, am aratat mai sus, se pot suspenda domnii daca vor).

Judecatoreasca - contribuie la un "echilibru" ma gandesc, daca e Justitia independenta.

Presedintele? - rol REPREZENTATIV - reprezinta Poporul, nu Administreaza/ Legifereaza/ Ameninta

apropo Domnule Alex Muntean, de unde Semi-Prezidentiala? Din Constitutie NU (cate puteri sunt? cine fac parte din ele? = raspuns)
Ares-3, moderator