Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere impotriva ordonantei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere impotriva ordonantei

Am facut o plangere impotriva ordonantei date de procuror la Tribunal in luna Mai pentru netrimitere in judecata si aplicare unei amenzi administrative, iar in iunie a fost primul termen la care sa solicitat dosarul de la parchet. De atunci au fost 3 termene si la fiecare termen solutia a fost "Solutie: amână pronunţarea pentru data de 24.10.2012 " .si tot asa. De cate ori se poate amana pronuntarea ?
NU exista o regula, mai ales in penal.
potrivit art 306 Cod procedura penala, deliberarea si pronuntarea se face indata dupa inchiderea dezbaterilor. Pentru motive temeinice, deliberarea si pronuntarea pot fi amanate cel mult 15 zile.
in data de 17.10 2012 sa amnat pronuntarea pe data de 24.10.2012 iar pe data de 24.10.2012 sa amanat pronuntarea pe data de 31.10.2012. Ce pot sa inteleg ? Oare au luat in considerare ce am scris in plangere ?
Inseamna ca instanta nu a avut timpul necesar sa se pronunte ori cauza fiind prea complexa a avut nevoie de mai mult timp pentru a da o solutie. cu siguranta motivele expuse in plangere sunt avute in vedere de instanta
este vorba de proprietate intelectuala, folosirea unei marci . In ordonanta data de procuror a mentionat ca saint intrunite elementele constitutive ale infractiunii, ca reiese intentia directa de a folosi marca dar a precizat ca nu prezinta pericol public si nu are antecedente penale ai ia aplicat o amenda administrativa de 500 de lei. Noi in plangere neam constituit si parte civila cu daune morale si materiale . Nu trebuia macar sa incerce procurorul si partea civila ?