Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... analize medicale angajati
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

analize medicale angajati

Care este valabilitatea analizelor medicale la angajare si periodice ale conducatorilor auto - transport marfuri intern . Ma refer la avizul psihologic si avizul siguranta circulatiei . In baza lor medicul de medicina a muncii emite o fisa de aptitudine cu valabilitate 1 an . Este corect? Care este baza legala ?
Multumesc .
Baza legala:
- Ordinul 447/2003 actualizat la 18.07.2006, anexa nr. 1, art.39 si anexa nr. 2 - examen psihologic la 4 ani pina la virsta de 45 ani si la 3 ani dupa virsta de 45 ani;
- HG 355/2007 actualizata la 19.01.2012, anexa nr. 1, pct. 4e si fisa 140 - anual.
Si de care trebuie sa tin seama? Eu ca inspector SSM ma raportez la HG 355 dar seful de coloana la ORD 447 . Avem aprox 45 de cond auto marfuri gabarit depasit si costurile analizelor nu sunt mici ( avizul sig circulatiei + aviz psihologic+fisa aptitudine = 260 lei/pers). Medicul de medicina muncii imi elibereaza Fisa de aptitudine cu valabilitate 1 an dupa examenul sig circ si psihologic. Cand am trimis cond auto la anlizele periodice dupa 1 an s-a repetat aceasi poveste . Ma asteptam sa faca doar ORL,EKG.EX GEN,etc. Multumesc.
Cu cele 2 avize de siguranta circulatiei (avizul medical - anual si avizul psihologic - la 3-4 ani) se merge la medicul specialist de medicina muncii, cu care angajatorul are contract, unde se efectueaza examenul medical periodic si se elibereaza fisa de aptitudine ce contine avizul final privind aptitudinea in munca, anual.
Lucratorul are voie sa-si desfasoare legal activitatea numai in baza avizului favorabil din fisa de aptitudine (nu in baza celor 2 avize de siguranta circulatiei).

Daca e prea scump cautati oferte mai convenabile.
ionion2000, utilizator
Multumesc