Noile Coduri penale
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parola
    Recuperare parola

    Introduceti adresa de email asociata contului dumneavoastra.

    Un email cu noua parola si instructiunile de recuperare a fost trimis cu succes catre adresa specificata de tine.

  • Inregistrare

    Intra acum in comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirma

    Avocatnet.ro in cifre
    Comunitatea are 316.772 de membri si 5.839 de consultanti inregistrati care au contribuit cu 2.017.332 mesaje in forum.

Discutie programare concedii de odihna

Du-te la pagina:  1 2
 
 
offline
Avatar 1

Data inregistrarii:
Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:19

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:22

Buna ziua!
Trebuiesc intocmite programarile de concediu de odihna in aceasta perioada. As dori sa stiu daca in programare se trece doar numarul zilelor sau/si perioada de concediu; ex: ianuarie - 10 zile - 14-25ianuarie 2013?
Va multumesc
 
 
 
offline
8.91

Data inregistrarii:
Luni, 7 Septembrie 2009, 19:54

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:31
Se stabileste perioada sau data efectuarii concediului, dupa caz. Banuiesc ca nr. de zile e deja stabilit prin CIM si CCM, daca aveti.

Gasiti mai jos si articolele din Codul Muncii referitoare la programarea concediilor.

Succes!

Art. 148 - (1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanților salariaților, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârșitul anului calendaristic pentru anul următor.

(2) Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.

(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.

(4) În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) și (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puțin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.

(5) În cazul în care programarea concediilor se face fracționat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puțin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.

Art. 149 - Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepția situațiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

ultima data editat de danafatol pe data de Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:36
 
 
 
offline
Avatar 1

Data inregistrarii:
Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:19

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:35
Cf. Art. 148 alin (3) " SE POATE stabili DATA. Daca pun numai numarul zilelor poate fi o incalcare a legii?
 
 
 
offline
Avatar 1

Data inregistrarii:
Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:19

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:53
Mai am o intrebare : referitor la stabilirea nr. de zile de concediu de odihna se scad zilele de concediu medical, avand in vedere directiva europeana prin care se stipuleaza ca nr zilelor de concediu de odihna nu pot fi afectate de nr zilelor de concediu medical? Am primit pe mail un rasp al dvs intr-o discutie de acest gen si am urmarit si discutiile pe forum si nimeni nu era lamurit. DA sau NU se scad din zilele de CO perioada proportionala a CM; cf timpului lucrat se acorda CO? sau se acorda integral indiferent de nr. zile cm intr-un an. Altcineva mi-a spus ca pana la 30 zile calendaristice nu se scad deloc. Chiar nu mai stiu.
Multumesc pt raspuns
 
 
 
offline
9.89
2 26 1

Data inregistrarii:
Miercuri, 23 Iulie 2003, 00:00

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:55
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta dispozitie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical, dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare a dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88.

Insa atentie ca, nici Directiva si nici hotararea CEJ nu stabileste durata concediului medical care nu afecteaza CO.

 
 
 
offline
Avatar 1

Data inregistrarii:
Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:19

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 14 Decembrie 2012, 16:02
Din ce mi-ati scris am inteles cam asa: \"Sa se modifice, primesc, dar sa nu se schimbe nimic. Sa nu se modifice, primesc, dar sa se schimbe pe ici pe colo, in punctele esentiale\" ( referitor la concediul medical ce afecteaza sau nu concediul de odihna)
Va multumesc

ultima data editat de tecuveronica pe data de Vineri, 14 Decembrie 2012, 16:04
 
 
 
offline
8.91

Data inregistrarii:
Luni, 7 Septembrie 2009, 19:54

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Vineri, 14 Decembrie 2012, 16:05
Buna ziua,

Revin la intrebarea cu programarea, desi vad ca ati pus si alta intreabre la care vi s-a rapsuns.

In interpretarea mea asupra legii, nu se poate considera programare simpla reiterare a zilelor de concediu la care au dreptul angajatii, zile care sunt deja stabilite prin alte documente si a caror reamintire nu e neaparat necesara.

De asemenea, interpretarea art. 2 cred ca e \\"se pot stabili perioade de minim 3 luni\\" sau se poate opta pentru alte moduri de stabilire, cum ar fi stabilirea zilelor efective de concediu.

Am gasit si niste articole in care se vorbeste de obligativitatea programarii perioadelor ori zilelor.

De asemenea, stiu ca in sectorul bugetar se respecta cu strictete programarea concediului in anul anterior efectuarii efective, insa la particular am sesizat cazuri in care nu s-a respectat.

Daca doriti sa fiti 100% sigura probabil cel mai bine ar fi sa solicitati informatii de la ITM, doar acestia putand face o interpretare avizata a legii.

Succes!


ultima data editat de danafatol pe data de Vineri, 14 Decembrie 2012, 16:11
 
 
 
offline
Avatar -

Data inregistrarii:
Joi, 16 Mai 2013, 00:41

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Joi, 16 Mai 2013, 00:49
perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
148 (3)

eu din asta inteleg ca este vorba de o perioada de maxim 3 luni

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/con...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
 
 
Du-te la pagina:  1 2
 
 

Discutie programare concedii de odihna

Acest subiect este moderat de catre
freeelis,    Gabriela Pintea,    ana-cer



 

Statistici Forum

Mesaje astazi: 73
Total subiecte: 394870
Total mesaje: 2017332


 

Acum online

Utilizatori (70)
vivi23ro , cristinaf2012 , cosmin8917 , teslovan florentina , MishP , bogdanbobi , COPACIO , Gabriela Bungau , vvladimir , Italian Style , IancuV , edina , zxz19 , Danmi12 , aloman , irina_stirbu2000 , DinuX , 126mig , alexcsandra1 , catalyna_pavel , adriana87 , corina74 , saturniana14 , leria , staples , dan_xcm , Ice Hellene , optic grup serv , rusualexandra , Husein , mea culpa , milan65 , catalins8 , AlexInter , petricapetrisor , vasileU , Jorj82 , andrei2005 , CAMELIA IACOB , xp-kry , monipaul , wps , psorinp , feldiro , pancuboss , gabibotea , contabilitate2 , Madalina28 , a1h4 , orca , andad , popescumarin , sesa10 , angelasitaru , ocristina , consuello , laraband , Savinica , elenazan , loredanafantana , mirceakok , ytrewq , marius811 , LIVIU NISTEA , visinica , sandinista , rendec , alexcosmin1 , OvidiuDanut , nuzicacu

Consultanti (4)
u.b.i.k. , patrascu razvan , adolfinapop , aba812001

Moderatori (2)
legally_aid , gi-jane2

Administratori (0)
-

Astazi isi sarbatoresc ziua de nastere

ulisernic , constel , cristia_na , ronaldo , ungli , mariusel , tcc , dorinisa , tudor amelia , iora_d , ktn91land , ralukel , albert_25 , Caliope , kruppa tunde , alinonea , ninelparlog , atentie_cata , quadraplace , eme , Crysssa , Crysssa , mituca55 , flordance , ramonach , jcj , amica , ANCA39 , tenzece , comdebut , mariussin68 , balint_josif , DORISCT , diana_peda79 , edu , daniela_croitoru2000 , avocatinfo , g.corina , paulica01 , sorin2008 , mariamia , florescuami , Renata M , efrim , ovidiu doru , LilRux , otilik , Andimon , angela tatu , adriancirstian , chircu , cipri84 , vipersoftpm , illeanac , risnoveanu florin , coyotu27 , Florentina M , ELA FILIP , florian marin , CotoDaVinci , ganditoru_l , luisasl , cdragus1 , Dima Adrian , cornelia50 , fechet , ballasch doina , mica mica , DANIEL2FILIP , avobalint , srty18 , amis_army , moraru mircea , multimoak , Secuiu_c , GEORGE2 , Ancuta C. , Gabriel Cosoreanu , ankfloares , raluca1990 , gabi_2010 , Diana_EP , paumar , mariarux , nirolf75 , ralui , valy31 , oana_sore , Tannya , edyt72 , dicianuflorin , yorgus , Diana Mihailescu , simircea , tavipanciu , barsangeorgemircea , covacicostel , aurelsmeu , cristian_isp , elenabrasov , Delta04 , LiliDaian , scaquabluemotors , costijean , ADRI-CRIS , Cristina_Boanta , vioricadumitrescu , dianaemapreda , Marius0123 , avmata , vinerica , monika1960 , SfetcuArabela , SimonescuC , Garbacea Ana-Maria , simonet85 , dploiesti , coca1976 , GeorgiaM , Octavianus1 , albu-cristina , catalin_costas , costealeks , tomy22 , euSSG , anamaria72 , stoian stefana , ixus

 

Cautare in forum

 
Publicitate in reteaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te inscrie GRATUIT in catalogul consultantilor Avocatnet.ro

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Deratizare Dezinsectie