Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Instituire tutela pe noul cod civil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Instituire tutela pe noul cod civil

Mi-ar putea oferi cineva un model pentru instituire tutela pe Noul Cod Civil. Ideea ar fi urmatoarea: bunica este grav bolnava, in patul de spital, nu poate vorbi, si fiica ei ar dori sa devina tutorele bunicii, insa nu stiu potrivit noului cod civil cum se face o astfel de cerere.
Nu stiu nici pe ce articol sa imi intemeiez cererea.
Va rog tare frumos daca aveti ideea cum ar trebui sa arate sau sa sune o astfel de cerere sa ma ajutati.
Multumesc mult!
Cererea de punere sub interdictie se depune la instanta domiciliului celui ce urmeaza a fi pus sub interdictie. ARt. 164 si urm din NCC. Se va numi provizoriu un curator pana la solutionarea cererii dvs. Va participa si procurorul la judecarea cauzei si Parchetul va dispune efectuarea unei expertize.
Cererea pe care o adresati instantei de judecata trebuie sa cuprinsa toate datele dvs si ale persoanei ce urmeaza sa fie pusa sub interdictie. Explicati cu cuvinte simple starea in care este bunica dvs si solicitati ca dvs sa fiti numita curator. Bineinteles atasati cererii cat mai multe acte medicale doveditoare ale starii de sanatate a bolnavei si acte de stare civila.
Depuneti cererea in 3 exemplare.
succes.

Potrivit noului cod civil ocrotirea persoane varstnice cu probleme mentale, cu prealabila declaratia de punere in interdictie, sunt ocrotite prin instanta, ceea de tutela, trecand din sistemul anterior administrativ la cel judecatoresc, la cererea persoanelor apropiate, sau serviciile de starea civila, si administratia publica locala. Daca se aplica noul cod de procedura civila incepand de 1 februarie, se stabileste o procedura necontenciosa judiciara in cartea a 3ª Arts. 520 si urmatoarele din codul respectiv.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Insa problema ar fi pe cine chem eu in judecata? Sau pur si simplu scriu subsemnata (date personale) solicit instituirea unui curator pentru....?
Fiind asa cum va spus o cerere necontenciosa nu exista un anumit parat. Pur si simplu subsemnata... dar spuneti inainte situatia de fapt pentru a pune in interdictie pe bunica si in consecinta la urma cer instituirea tutorului (nu curatorului).
reclamant sunteti dvs si parat va fi bunica dvs, pe care, prin cererea adresata instantei, veti ruga sa fie citata si la domiciliul dansei dar si la spitalul unde este internata acum (sau la azil daca o mutati la un azil).