Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune vacanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune vacanta

Buna ziua,
va propun si totodata va solicit parerea despre un caz cu care ma confrunt: propeietara unui apartament a decedat acum 7 ani, sora dansei ramane in apartament, fiind singura ruda, fara insa sa faca succesiunea;
in iarna 2011-2012, sora in viata -care a ramas in apartament dispare pur si simplu, facandui-se rau, vecinii au chemat salvarea, a venit si politia deoarece nu dadea drumul la usa si au trebuit sa sparga iala; dupa toate acestea, este dusa la un spital, transferata la altele pana vecinii i-au pierdut urma, iar acum se presupune ca a decedat si dansa; dupa ce a fost luata cu salvarea insa, politia a pus sigiliu pe apartament.
De atunci, aproximativ un an, lucrurile au ramas asa.
Intrebarea ar fi: cum se poate declara succesiunea vacanta in aceasta situatie, deoarece asociatia de proprietari are interesul sa isi recupereze dataoria acumulata in tot acest timp?
va multumesc.
Succesiunea vacanta se constata de un notar public care va urma procedura succesorala notariala. Secretarul unitatii administrativ-teritoriale se va adresa cu cerere de deschidere a acestei proceduri unui notar public. In situatia in care, in urma acestei proceduri, notarul va constata vacanta succesorala , el va elibera un certificat de vacanta succesorala.

[ link extern ]
[ link extern ] /
carmen01011958 a scris:

Succesiunea vacanta se constata de un notar public care va urma procedura succesorala notariala. Secretarul unitatii administrativ-teritoriale se va adresa cu cerere de deschidere a acestei proceduri unui notar public. In situatia in care, in urma acestei proceduri, notarul va constata vacanta succesorala , el va elibera un certificat de vacanta succesorala.

[ link extern ]
[ link extern ] /

va multumesc