Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fapta comisa in perioada de valabilitate al art.74 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fapta comisa in perioada de valabilitate al art.74 ind.1

art.74 ind.1 " Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 50.000 euro, in echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se inregistreaza in cazierul judiciar"
...Curtea Constitutionala a declarat art 74 ind.1 neconstutitionale prin decizia din data de 25 mai,publicata in Monitorul Oficial
IAR EU AM COMIS o infractiune de inselaciune in data de 6 FEBR 2011 iar prejudiciul am reparat in data de 5 MAI 2011.....deci art 74 ind.1 ere valabil
Intrebarea mea: DE CE nu s a aplicat avand in vedere faptul ca in data de 5 mai art ind.1 era valabil?
au inceput urmarirea penala,am fost trimis in judecata si am fost condamnat cu inchisoare cu executare.(judecat in lipsa fara avocat angajat)
Am sanse in recurs la o casare?
Ar trebui sa aveti sanse in recurs.
Trebuie insa analizate multe lucruri.
inteleg...dar daca nu a aplicat atunci cand era in vigoare (parchetul) atunci s a intamplat ceva ilegal nu? (in rechizitoriu??)
deci in recurs se poate cere macar casarea cu trimitere nu?
Conform legii aplicabile la acel moment : ,,daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 50.000 de euro, in echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se inregistreaza in cazierul judiciar."

In consecinta, daca prejudiciul era sub 50 000 euro trebuia aplicata o amenda administrativa in opinia mea.

Insa, desi pare simplu, este destul de complicat pentru ca pot exista instante care sa aiba alta opinie si alte argumente.
Dar, asa cum va spuneam aveti sanse in recurs daca prejudiciul era recuperat.
Si nu numai eu am aceasta opinie ci si alte instante.

Problema dvs. sa nu fie aceea de a exista mai multe infractiuni in concurs, caz in care lucrurile ar deveni si mai complicate.