Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii somaj tehnic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

somaj tehnic

Buna ziua!
As dori sa intreb care sunt contributiile obligatorii in cazul somajului tehnic pe care o firma doreste sa-l acorde salariatiilor pe o perioada de 3 luni?Somajul tehnic se plateste 75% din salariul brut la care se opresc impozit+contributii angajat si angajator? cum se inregistreaza in declaratia 112? Multumesc si astept raspuns!
Astfel, art. 53 alin. (1) din Codul muncii stabileste ca, pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii, salariatii implicati in activitatea redusa sau intrerupta, care nu mai desfasoara activitate, beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 52 alin. (3).

Pentru indemnizatia platita pe perioada in care salariatii au contractele individuale de munca suspendate pentru somaj tehnic se calculeaza, retin si vireaza toate contributiile sociale aferente veniturilor salariale cu exceptia contributiilor la sistemul asigurarilor pentru somaj.