Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Avize montare firma luminoasa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Avize montare firma luminoasa

Poate cineva sa-mi spuna, carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a obtine avizele necesare montarii unei firme luminoase pentru un salon de coafura?
Trebuie facut un proiect de catre o firma autorizata?
Multumesc.
In functie de dimensiunea panoului, sunt necesare mai multe autorizatii, cred ca in cazul dvs.trebuie doar aviz de la primarie.
Baza legala OG nr.43/1997 si Ordinul nr. 571/1997
irinadimintei a scris:

Baza legala OG nr.43/1997 si Ordinul nr. 571/1997

ORDONANŢÃ nr.43 din 28 august 1997
privind regimul juridic al drumurilor ... ce au drumurile cu reclamele?
Ordinul nr. 571/1997 ordinul cui?
Ileana567 a scris:

Poate cineva sa-mi spuna, carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a obtine avizele necesare montarii unei firme luminoase pentru un salon de coafura?
Trebuie facut un proiect de catre o firma autorizata?
Multumesc.

Adresati- va primariei pe raza careia se afla salonul si de acolo primiti indrumarile necesare.
Am precizat, in functie de marimea panoului.
leuca_luminita a scris:

irinadimintei a scris:

Baza legala OG nr.43/1997 si Ordinul nr. 571/1997

ORDONANŢÃ nr.43 din 28 august 1997
privind regimul juridic al drumurilor ... ce au drumurile cu reclamele?
Ordinul nr. 571/1997 ordinul cui?

Procedura de amplasare a unui panou publicitar, este reglementata de Legea nr. 50/1991 republicata, modificata si completata de Legea 261/2009, art. 3, alin 1litera h :

“Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
h)lucrări de construcţii cu caracter provizoriu: chioşcuri, tonete, cabine, spaţii de expunere, corpuri şi panouri de afişaj, firme şi reclame, copertine şi pergole situate pe căile şi spaţiile publice, anexe gospodăreşti, precum şi anexele gospodăreşti ale exploataţiilor agricole situate în extravilan;
(2)În vederea simplificării procedurii de autorizare a executării lucrărilor de construcţii provizorii prevăzute la alin. (1) lit. d), g) şi h), autorizaţia de construire se emite în baza documentaţiilor tehnice - D.T. cu conţinut simplificat în raport cu conţinutul-cadru prevăzut în anexa nr. 1.
[ link extern ] /

Dvs trebuie sa mergeti la primarie / compartimentul de urbanism, sa completati si sa depuneti o cerere pentru eliberarea unui Certificat de Urbanism
Dupa ce obtineti certificatul de urbanism, conform cererilor din acesta trebuie sa intocmiti dosarul pentru autorizatia de constructie, proiectul panoului si aspectul grafic.

Dupa ce amplasati panoul, sa-l declarati la compartimentul de impozite si taxe.

Consultati si hotararea de consiliu local prin care s-a stabilit regulamentul privind publicitatea stradala,organizarea, autorizarea si amplasarea mijloacelor de publicitate.