Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozite locale - persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozite locale - persoane cu handicap

mama este cu certificat de handicap grav , tata traieste. cum poate beneficia de scutire de impozite si taxe ?
multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Pe langa textul de lege, adaug urmatoarele:

-bunul trebuie sa fie bun comun, sa aibe domiciliul la bunul scutit, sa depuna documentele justificative la impozite si taxe, iar cu data de 1 a lunii urmatoare se scuteste intregul imobil.

Urmand in viitor sa prezentati certificatele de handicap la termenele de revizuire ale acestora.

Deci, ce calitate are mama fata de acel bun? Unde isi are domiciliul?
mama este casatorita legal , este cu domiciliu comun cu tata , dar a mers la primarie si i-a spus ca scutirea se aplica pe jumatate la casa si terenul aferent . Terenul din camp daca este sub 5 ha beneficiaza de scutire ?
La alin (5), din art 284 :
(5) În cazul unei clădiri, al unui teren sau al unui mijloc de transport deţinut în comun de o persoană fizică prevăzută la alin. (1), (2), (3) sau (4), scutirea fiscală se aplică integral pentru proprietăţile deţinute în comun de soţi.
iar mama dvs se incadreaza la alin (4) din art 284 .

Pentru terenul din camp, nu. Beneficiaza de aceasta facilitate doar veteranii de razboi, vaduvele de razboi si vaduvele veteranilor de razboi nerecasatorite :

(7^2) Scutirea de la plata impozitelor şi taxelor locale, precum şi de la plata impozitului corespunzător pentru terenurile arabile, fâneţe şi păduri, în suprafaţă de până la 5 ha, se aplică pentru veteranii de război, văduvele de război şi văduvele veteranilor de război care nu s-au recăsătorit.

[ link extern ]
Dar daca bunica spre exemplu are handicap gradul I permanent,si casa si terenul mi-au fost trecute mie dar cu clauza-eu intru in posesie doar la moartea bunicii.
Cine este de fapt proprietar de drept in momentul de fata? Cine ar trebui sa plateasca impozit/sau NU? Ce lege se aplica aici?
Multumesc.