Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cumparat masina cu taxa recuperata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cumparat masina cu taxa recuperata

Asemanator unui alt membru ,am cumparat si eu de curand o masina la care am fost asigurat verbal ca taxa de inmatriculare nu a fost recuperata(deci am cumparat-o la pret de masina inmatriculata cu toate taxele platite).E vorba de o masina second-hand din 2000,cc 1600,adusa din germania si inmatric in rom in 2010,insa la finante in urma unei cereri am avut surpriza sa aflu ca taxa a fost recuperata.Am contactat vanzatorul care nu mai vrea sa-si ia masina inapoi si sa-mi dea banii(sa ma spal pe cap cu masina ca el banii nu mi da),eu bani de taxa nu mai am(daca stiam ca asa sta treaba cumparam o masina recent adusa la un pret mai mic si plateam si taxa).mentionez ca am contract de vanzare -cumparare,talonul si cartea masinii,as vrea sa stiu daca pe cale legala se poate face ceva sa-mi recuperez banii,sau daca nu,vechiul proprietar,avand copii dupa actele masinii poate sa faca ceva in sensul radierii(sa raman cu masina dar sa nu mai pot circula cu ea)?Si daca pot circula cu ea pe numele fostului proprietar,cat timp o pot face?(am inteles ca in termen de 30 de zile de la cumparea unui autoturism esti obligat sa o inmatriculezi pe numele tau).Multumesc anticipat pt raspunsuri!
PS o modificare a legilor care duc doar la crestera nr de smecheri
la AFP ce v-a spus ? Ca trebuie sa platiti din nou taxa ?
Da, din moment ce taxa a fost recuperata singura solutie este sa o platiti din nou.

De radiat masina de la Politie 100% cel care v-a vandut masina nu o poate face. Acum de la Politie daca vrei sa o radiezi trebuie sa duci actele masinii in original precum si numerele. Lucrul asta ii este imposibil pt ca masina se afla in posesia dvs.
Deci in niciun caz nu riscati sa circulati cu o masina neinmatriculata (lucrul asta ar fi fost f grav).

Mai departe totul depinde de urmatoarea intrebare: Vanzatorul v-a completat rubrica de pe spatele talonului "instrainat catre.... " ? Dupa ce ne veti raspunde la intrebarea asta va voi indruma cum sa procedati in continuare pentru a merge fara a trece masina pe numele dvs.

Ca fapt divers, avand motor de 1.6 si fiind din 2000, ce norma de poluare este? Euro2, 3 sau 4? Daca ar fi euro3 sau 4 taxa este ceva mai micuta si poate in timp o veti putea inmatricula.
Puteti circula cu masina cat vreti,daca pe talon la rubrica instrainat nu este complectat numele si data (de obicei nu se complecteaza), daca sunteti oprit de politie si va intreaba a cui este masina spune-ti ca este a dv. si ca ati cumparat-o de cateva zile ,nu mai mult de 30 zile.Sa nu uitati sa declarati masina la taxe si impozite pe numele dv.

Daca masina este din 2000,depinde de maraca,poate fi euro 2(VW,Skoda,Seat,audi...) sau cel mult euro3(Opel,BMW,Ford...),daca este motor pe benzina.
Masina este un VW,euro 2 si pe talon in spate nu este scris incredintat catre..De la AFP am primit o adeverinta cum ca taxa a fost recuperata,insa proprietarul se jura ca el nu a recuperat nici o taxa...el masina nu o mai vrea si contractul de v-c nu se mai poate anula..Este oare posibil sa fii gresit cei de la finante?(cu cine am mai discutat de problema asta chiar toti au acelasi raspuns de la AFP, ca taxa la toate masinile a fost recuperata.).Da cei de la AFP sustin ca trebuie platita din nou taxa.
Multumesc mult pentru raspunsuri!!!
adina_geo, utilizator
In primul rand este foarte bine ca nu scrie pe talon ca masina a fost instrainata!
Din moment ce nu scrie puteti merge oricat pe actele si numerele vechi. Atentie, va trebuie RCA (asigurare) pe numele din talon, NU pe numele dumneavoastra. Daca sunteti oprita in trafic si intrebata a cui e masina nu spuneti niciodata ca ati cumparat-o acum 5 zile. pentru ca in cazul asta politistul va poate spune sa completati rubrica de pe spatele talonului, cea cu instrainat catre....
Daca va intreaba cineva a cui este masina spuneti ca este a socrului dumneavoastra sau ceva de genul asta.

Cat despre recuperarea taxei intr-adevar la majoritatea masinilor taxa s-a recuperat. Recuperarea se face foarte usor si va dati seama toata lumea are nevoie de bani, mai ales ca se poate recupera taxa chiar si daca ai vandut masina. Spre exemplu, persoana de la care ati cumparat dvs masina este primul proprietar? Cel de la care ati cumparat-o a adus-o direct din germania sau a cumparat-o de la altcineva din Romania? Intreb asta pentru ca taxa a fost platita de primul proprietar, cel care a adus-o din Germania si a inmatriculat-o pt prima data in romania. Daca cel care v-a vandut masina este al2lea sau al3lea proprietar atunci taxa nu a fost recuperata de el ci de cel care a platit-o.