Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura completa step by step pentru cercetarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura completa step by step pentru cercetarea disciplinara

Buna ziua dragi colegi.

Am o cerere un pic mai ciudata. Am tot cautat zilele acestea un fel de ghid in cateva cuvinte legat de cercetarea disciplinara intr-o companie. Pornind de la referatul de constatare si terminand cu sanctionarea. Ma refer aici la ce pasi se fac(termenele sunt clare in lege) ce documente se fac la fiecare pas samd.

Daca poate vre-un coleg sa ma ajute cu un scurt ghid... 10-20 de cuvinte as fi multumit.

Imi cer scuze. Am gasit raspunsul la o cautare mai amanuntita a forumului. Dar daca totusi vrea vreun coleg sa raspunda sa fie mai usor de gasit nu am nimic impotriva
ancientee, utilizator
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

3. - model referatul de sesizare;
[ link extern ]

- decizie constituire comisie insarcinata cu efectuarea cercetarii disciplinare
[ link extern ]

- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
[ link extern ] /

- proces verbal comisie de disciplina
[ link extern ]

- decizie de sanctionare.
[ link extern ]

Multumesc frumos!