Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Suspendare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Suspendare firma

Buna seara,

In anul 2007 am deschis o firma cu un administrator din alta tara. Aceasta a functionat pana in 2009, cand din cauza ca administratorul a disparut si firma scartaia, am fost nevoit sa suspend activitatea firmei pe o perioada de 3 ani. Momentan doresc sa inchid aceasta firma, insa nu dau de administrator in continuare. Mentionez ca nu exista datorii salariale sau la stat, insa au ramas doua datorii la doua firme cu care s-a colaborat, insa firma nu dispune de capital pentru a fi achitate. Ce variante am sa inchid aceasta firma cu cheltuieli minime sau macar sa ii schimb sediul social din apartamentul personal, proprietate personala din 1977.
Va multumesc anticipat
Luati legatura cu un practician in insolventa. Ii aratati situatia si actele.
Introduceti cerere la tribunal de deschidere a procedurii de insolventa.
Platiti onorariul practicianului (undeva intre 1000 si 3000 lei plus sau fara TVA), depinde cum va intelegeti si procedura isi urmeaza cursul.
Daca sunt bunuri pe firma se vand bunurile si se platesc toate (sau in parte) darile.
Daca nu sunt bunuri pe firma, nu se vor plati darile.
Daca lichidatorul nu va gaseste pe dvoastra ca persoana fizica vinovat de starea firmei, se inchide procedura, se lichideaza firma si se radiaza.

www.avocatnet.ro/content/for...

Daca sunteti administrator procedati cum am scris mai sus.
Daca sunteti doar asociat si nu ati facut nici un fel de act de administrare, nu ati fost angajat al firmei, nu ati luat dividende, nu ati avut alte beneficii din firma si nu ati semnat nicio hartie in firma respectiva, puteti lasa lucrurile asa cum sunt si poate va cere altcineva insolventa si dvoastra ca asociat aveti mari sanse sa scapati fara sa platiti nimic, daca nu se mai schimba legea intre timp. Totusi, consultati cu actele in fata, un practician in insolventa.
Va multumesc