Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto - proces castigat
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto - proces castigat

Stie cineva daca voi platii taxa auto cu procesul castigat si sentinta data pe 20 martie ? A fost cineva la Serviciul inmatriculari ?Si Daca da ,cu ce rezultat a plecat?
Trebuie sa plătiţi timpul de mediu, indiferent ca aveţi sentinţa pt taxa, la înmatriculări fără timbru plătit nu primeşte dosarul.
adica ei nu respecta o hotarare judecatoreasca?
Ordonanta este construita pe genunchi. Are multe elemente neconstitutionale...sunt multe discutii pe acest forum si din cate am inteles, intr-un final, autoritatiile au acceptat sa inmatriculeze masinile celor ce au castigat in instanta acest drept, fara plata taxei de timbru, in ciuda faptului ca un articol din continutul acesteia, precizeaza expres ca in asemenea situatii va fi obligatorie plata taxei de timbru....
Este adevărat, în privinţa neconstituţionalităţii, nu ştiam ca au aprobat înmatricularea fără plata timbrului, suntem oricum sancţionaţi de Curtea de Justiţie a Uniunii, o neconstituţionalitate în plus....oricum dacă se refuza totuşi înmatricularea, trebuie declanşate acţiuni în contencios şi sesizata Curtea Constituţională.
eu am dat in judecata ptr taxa acu 3 saptamani si vreau sa stiu daca mai am sanse de castig cu noile reglementari la tribunal ,si cu timbru vede.eu am platit taxa in 2010 noiembrie