Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere comerciala primita si acordata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere comerciala primita si acordata

Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. :

1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 lei+TVa)
2, daca acord eu reducere impreuna cu materiale, atunci reducerea se reduce din valoarea marfii
sau se scrie la un alt rand separat, si se pune pe contul 709?
3, cheltuielile de protocol ce depasesc plafonul, in ce rand se scrie in bilant?
Multumesc tare mult, o zi buna
1. Da. Conturile 609 si 709 se utilizeaza doar atunci cand reducerile comerciale se fac ulterior livrarii produselor sau prestarii serviciilor.
2. Atunci cand se acorda concomitent cu livrarea sau prestarea, se trec ori pe o linie separata ori in dreptul preturilor reduse din aceeasi factura, si reduc efectiv preturile de vanzare sau prestare, fara sa fie inregistrate separat.
3.In bilant nu apare o separatie intre cheltuielile de protocol in limita plafonului sau in afara limitei plafonului. Acestea sunt delimitate doar atunci cand vorbim de calculul impozitului pe profit si de completarea Declaratiei 101.
Buna ziua ,

609 se foloseste cand vine factura care are pe ea doar discount

În debitul contului 667 “Cheltuieli privind sconturile acordate” se înregistrează:valoarea sconturilor acordate clienților, debitorilor sau reținute de bănci (411, 461, 511, 512).

Cheltuielile de protocol ce depasesc plafonul se calculeaza numai cand pentru Impozitul pe Profit.
In bilantul contabil se trec sumele totale cumulate in cursul anului la randul 8.1

Multumesc pentru raspunsuri, eu am pus reducerea comerciala primita cu minus in contul 609, si reducerea comerciala acordata tot cu minus in ct.709. Problema este ca in balanta din dec 2012 debitul si creditul contului 121 nu este egal cu totalul veniturilor si cheltuielilor.Din total venituri daca scad valoarea 709 si adaug valoarea 609, atunci este egal cu Sold C 121. Si invers din total cheltuieli daca scad valoarea 609 si adaug valoarea 709, atunci este egal cu Sold D 121. Va multumesc
Da, e putin mai neobisnuita inregistrarea prin aceste conturi pentru ca spre deosebire de celelalte conturi de venituri si cheltuieli, acestea sunt singurele care au o functiune altfel. Contul 609 este de pasiv si contul 709 de activ.
Practic, pentru o reducere primita, inregistrarea ar trebui sa fie 401=609, si pentru una acordata 709=411, insa in aceste cazuri asa cum ati spus, nu mai dau egalitatile in balanta.
Eu am procedat in felul urmator:
- am setat conturile ca fiind 609 de activ si 709 de pasiv, iar inregistrarile le-am facut in rosu 609=401 cu minus, si 411=709 cu minus. In acest fel egalitatea in balanta va fi in regula.

In ceea ce priveste reducerile acordate sau primite pe aceeasi factura cu livrarea sau prestarea, conform Ordinului 3055, exista urmatoarele precizari:

"(3) Reducerile comerciale acordate de furnizor şi înscrise pe factura de achiziţie ajustează în sensul reducerii costul de achiziţie al bunurilor.
(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidenţiază distinct în contabilitate (contul 609 «Reduceri comerciale primite», respectiv contul 709 «Reduceri comercia le acordate»), pe seama conturilor de terţi. Acelaşi tratament contabil se aplică şi în cazul reducerilor comerciale legate de prestările de servicii. În cazul în care reducerile comerciale reprezintă evenimente ulterioare datei bilanţului, acestea se înre gistrează la data bilanţului în contul 408 «Furnizori – facturi nesosite», respectiv contul 418 «Clienţi – facturi de
întocmit» şi se reflectă în situaţiile financiare ale exerciţiului pentru care se face raportarea dacă sumele respective se cunosc la data bilanţului."
...emoticonul a aparut din greseala