Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Deconectare dupa plata factura GDF SUEZ, evitare taxa ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Deconectare dupa plata factura GDF SUEZ, evitare taxa de deconectare/conectare

Buna ziua

Am o factura la gaze, achitata ce-i drept dupa termenul de plata normal. Problema este ca au venit si au intrerupt furnizarea cu gaze desi eu platisem in urma cu 4 zile aceasta factura. Ce se poate face in acest caz ? este vreo modalitate prin care pot scapa de taxa de deconectare / conectare ?

Va multumesc
De regula, deconectarea de la utilitati se face dupa o perioada de timp, de la neplata facturii si de la atentionarea/ somatia trimisa de catre furnizorul de utilitati (vedeti contractul incheiat de dvs. cu furnizorul de utilitati, unde scrie despre deconectare/ reconectare, in caz de neplata factura).
Dvs. ati depasit cu siguranta, toate termenele repetate, date de catre furnizorul de utilitati si ati fost considerat rau platnic.
Probabil ca echipa de lucratori care v-a deconectat de la gaze avea o lista, pe care figurati si dvs., pentru efectuarea operatiei de deconectare.
Din momentul efectuarii platii de catre dvs. si pana la operarea in situatii, la furnizorul de gaze, poate trece o perioada mai mare de timp.
Ar trebui sa mergeti la furnizorul de gaze si sa prezentati documentul de plata. Numai acolo puteti vedea ce costuri suplimentare aveti de suportat.