Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant contabil an 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant contabil an 2012

Va rog daca poate cineva sa ma lamureasca cu ce documente trebuie sa scanez si sa atasez bilantului. Daca se poate sa imi spuneti cit mai explicit caci din lege nu inteleg nimic eventual niste modele ale acestora

Mii de multumiri
Fisierul cu extensia zip va contine documentele cerute de lege, de exemplu:
- note explicative la situatiile financiare anuale;
- situatia modificãrilor capitalului propriu si situatia fluxurilor de numerar, dupã caz;
- raportul administratorilor;
- raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, dupã caz;
- propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile;
- declaratia scrisã a persoanelor prevãzute la art. 10 alin. (1) din legea contabilitãtii, prin care îsi asumã rãspunderea pentru întocmirea situatiilor financiare anuale.

[ link extern ]
Mii de multumiri pt raspuns dar:

"- note explicative la situatiile financiare anuale"; inseamna Balanta de verificare?
nu..:D
Aici gasiti si modele de note explicative:
[ link extern ]
Mie nu imi este clar din text ce trebuie sa continuta fisierul zip ptr bilantul simplificat. Adica trebuiesc note explicative sau nu si totodata trebuie scanat tot bilantul semnat ... bilant simplificat (cod 10), cont de profit si pierdere simplificat (cod 20), Date informative (cod 30) si formularul Situatia activelor imobilizate (cod 40), in afara de declaratia administrator, raport administrator si AGA.