Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare casa intre parinti si copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare casa intre parinti si copii

Buna ziua ,se poate face un act de vanzare-cumparare a unei case de 60000 de euro la o suma modica,daca este intre parinti si copil?Cat ar fi minim de declarat ,avand in vedere ca parintii vor sa imi faca actul fara sa platim taxe foarte mari,va multumesc.
Taxele se calculează la valoarea bunului aşa cum este ea prevăzută în expertizele existente la nivelui camerei notarilor publici. Pin urmare, nu văd ce rost ar avea să declaraţi un preţ sub această valoare.

Pe de altă parte, trebuie să aveţi în vedere şi prevederile art.1655 C.civil:

Prețul fictiv și prețul derizoriu
Art. 1.665. -
(1) Vânzarea este anulabilă atunci când prețul este stabilit fără intenția de a fi plătit
(2) De asemenea, dacă prin lege nu se prevede altfel, vânzarea este anulabilă când prețul este într-atât de disproporționat față de valoarea bunului, încât este evident că părțile nu au dorit să consimtă la o vânzare.
E bine sa tineti cont de ce a spus themis, mai ales daca incercati sa puneti la adapost, din anumite motive, bunul imobil respectiv. Vanzarea poate fi anulata, la cererea celor eventual interesati, mai ales daca nu se va putea dovedi ca banii s-au platit efectiv.

mediator_comeaga, utilizator
Va multumesc pt raspunsuri.ieri tata i-a facut act de vanzare pe jumatate din teren ,212mp, surorii mele pt a-si construi o casa,iar pe partea care vrea sa imi faca mie acte este casa din 1957 ,de caramida,dar cu tavan de trestie cu pamint,iar centala e cumparata de mine plus alte imbunatatiri pe care le-am adus de cand m-am mutat..Tata tine cont de toate aceste lucruri si de aceea ma intereseaza pretul minim