Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Pensie Italia - conditii, vechime, varsta
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Pensie Italia - conditii, vechime, varsta

Am o vechime de 23 de ani de munca in Romania si de 7ani lucrati in ITALIA . Care este modalitatea de a incasa un cumul la anii de vechime pentru a intra in posesia unei pensii in Italia, actualmente fiind stabilita in Italia.
ditto, ma intereseaza si pe mine ...
In cazul în care dvs. ati lucrat atât pe teritoriul României cât si pe teritoriul Italiei si ati platiti si platiti contributii de asigurari sociale în sistemele de pensii ale acestor state, veti beneficia de drepturi de pensie în conformitate atât cu legislatia italiana, cât si cu cea româna, conform prevederilor Regulamentelor comunitare nr.1408/1971 si nr.574/1972.

Asadar, prin totalizarea perioadelor de asigurare realizate în cele doua state, confirmate de institutiile competente din Italia si respectiv România, institutiile de asigurari sociale constata daca îndepliniti conditiile referitoare la acordarea drepturilor de pensie, în conformitate cu fiecare din legislatiile de asigurari sociale al caror obiect l-ati facut în cursul carierei profesionale. Pensia va fi calculata prin aplicarea principiului pro rata temporis (proportional cu perioada de asigurare realizata în statul propriu), practic veti primi doua pensii, una din România, cealalta din Italia.

De aceea, este indicat ca dumneavoastra, la completarea formularului E207 „Certificat privind cariera de asigurat” sa furnizati cât mai multe informaţii referitoare la angajatorii sau activitatea independentă desfăşurata pe teritoriul Italiei si sa atasati documente justificative oficiale ale stagiului realizat în aceasta tara.
Sa spunem ca o persoana isi doreste sa tina pensiile sepatate (cea din Romania si Italia). Se poate ?
Pensiile nu sunt separate (sau secrete) in sensul ca nu stie o tara ce face cealalta tara cu pensia dvs. Autoritatile din cele doua tari schimba date intre ele.
Multumesc pentru raspuns, nici nu vad de ce sa nu faca schimb de date sau de ce ar fi "secrete". Inca de pe vremea URSS (1960 mi se pare) avem un acord cu ei. Nu inteleg de ce un UE nu s-ar aplica acorduri asemanatoare, actualizate. Si intreb pentru ca nu stiu.

Intrebarea era daca pot fi pastrate separat, nu daca se pot ascunde una de alta. Doar sunt, totusi, doua sisteme de pensii separate.

Pe de alta parte, daca nu pot si pastrate separate, anii de munca in Romania pot fi transferati in Italia, in cazul obtinerii cetateniei Italiene ?

Multumesc inca o data.