Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributii la stat pentru persoana fara venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributii la stat pentru persoana fara venit

Buna ziua,

Situatia pe care vreau sa o discut cu dvs. este urmatoarea: in 2011 mama a ramas in somaj, nu si-a gasit nimic altceva de munca intre timp, somajul s-a terminat iar acum nu are nici un venit.
Are varsta de 52 de ani.
Vreau sa ii platesc eu contributiile la stat ca sa ii mearga vechimea in continuare, dar nu stiu care ar fi procedurile pe care trebuie sa le urmez, ce trebuie sa fac si unde sa merg pentru rezolvarea situatiei.

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
1. Se pot asigura în sistemul public de pensii, pe bază de contract de asigurare socială, în condiţiile Legii nr. 263/2010, avocaţii, personalul clerical şi cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate în sistemul public, precum şi orice persoană care doreşte să se asigure, respectiv să îşi completeze venitul asigurat.
Actele necesare:
- Contractul de asigurare sociala
- copie BI sau CI
- dosar de incopciat
- declaratie pe propie raspundere (cum ca persoana care doreste sa se asigure nu este persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati independente)

Baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale pentru asiguraţii cu contract de asigurare o constituie venitul lunar asigurat, înscris în contractul de asigurare socială, dar nu mai puţin decât suma reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mult de 5 ori valoarea acestuia.
Venitul asigurat înscris în contractul de asigurare socială poate fi modificat prin încheierea unui act adiţional la contractul de asigurare socială.

Nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare socială va fi de 778 lei, nivelul maxim fiind în sumă de 11.115 lei, aceste valori fiind aplicabile din data de 25.02.2013.

Contributia de asigurari sociale, in procent de 31,3%, se datoreaza de la data incheierii contractului de asigurare sociala, contributia lunara aferenta nivelului minim al venitului lunar asigurat fiind in suma de 244 lei.

2. O persoana fizica se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (800 lei) , iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 44 lei pe luna.