Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa se inscrie in cazierul judiciar?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa se inscrie in cazierul judiciar?

Buna ziua,

In urma unei cercetari penale, s-a dispus de catre procurorul de caz:

"1.Neinceperea urmaririi penale fata de numitul [...], sub aspectul savarsirii infractiunii prev. de art. 125 alin 1,2 si 3 Cod Penal.
2.Aplicarea fata de numitul [...] a sanctiunii cu caracter administrativ a amenzii in cuantul de 1000 lei."

Intrebarea mea este urmatoarea:
Amenda administrativa, in conditiile in care este achitata, apare in cazierul judiciar?
Sunt interesat sa imi depun dosarul de inscriere la Baroul Buc., dupa caz la Uniunea Nationala a Executorilor Jud.
Imi poate ruina aceasta amenda administrativa toate planurile?

Am sunat din curiozitate la CSM pentru a intreba daca imi pot depune dosar de inscriere pentru profesia de magistrat, in conditiile in care am amenda administrativa.
Nu mi-au raspuns exact la intrebare, insa mi-au spus ca pentru a-mi depune dosarul trebuie sa nu am cazier judiciar.

Astept cu nerabdarea raspunsul vostru.
Mentionez ca pot face contestatie in termen de 20 de zile la ORDONANTA procurorului.
potrivit Legii 290/24 iunie 2004 privind cazierul judiciar :

ART. 2
În cazierul judiciar se ţine evidenţa persoanelor condamnate ori împotriva cărora s-au luat alte măsuri cu caracter penal sau administrativ.
ART. 9
În cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepsei închisorii, a măsurilor de siguranţă şi educative, liberarea condiţionată şi revocarea acesteia, achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun modificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.
Asadar, pot considera ca nu imi mai pot depune dosarul la Barou sau la U.N.E.J.?
Ce posibilitati am?
stiu ca dupa 6 luni se radiaza din cazier amenda.
Nu ma istiu acum cu noile modificari de legislatie.
Spuneti-mi, va rog, cum as putea vedea exact in ce caz ma aflu, mai exact daca se sterge din cazier sau nu.
Ma intereseaza sa pot aplica pentru Barou si pentru U.N.E.Judecatoresti.
simplu : completa?i formularul specific de la poli?ie-Serviciul Cazier Judiciar, Statistică şi Evidenţe Operative din cadrul Inspectoratelor Judeţene de Poliţie sau a Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti (îl găsi?i ?i pe Internet în site-ul Poli?iei ?i-l pute?i printa ?i completa de acasă, cumpăra?i un timbru judiciar) de solicitare eliberare Certificat de cazier judiciar, achita?i taxa, depune?i formularul la ghi?eu ?i vi se eliberează imediat documentul solicitat.Verifica?i con?inutul.
A?a arată formularul ?i vă trebuie următoarele :

a)-buletinul/cartea de identitate/paşaportul, care atestă locul naşterii, domiciliul/ reşedinţa solicitantului în mun. Bucureşti;
b)-cererea tip, completată cu datele de stare civilă şi semnată;
c)-timbre fiscale în valoare de 2 RON;
d)-dovada plăţii taxei de eliberare a certificatului, în valoare de 10 RON;
e)-procură autentificată în condiţiile art. 31 alin. 1 şi 2 din Legea nr. 290/2004 republicată, privind cazierul judiciar (dacă este cazul).
f)-Pentru cetăţenii din Republica Moldova, procura notarială este valabilă fără apostilă, conform art. 22 din Legea nr. 177/1997;
(2) Toate documentele de la literele a) ? f) vor fi prezentate în original;
(3) Documentele de la litera e) se vor reţine în original dacă sunt emise doar pentru obţinerea certificatelor de cazier judiciar; în cazul în care sunt emise şi pentru alte scopuri, se va reţine câte o copie a acestora, care se va ataşa cererilor depuse.

Taxa de eliberare:

Conform precizărilor Ministerului Finanţelor Publice ? Direcţia Generală de Trezorerie şi Contabilitate Publică, taxa de eliberare a certificatului de cazier judiciar se poate plăti:
în numerar ? la unităţile teritoriale ale trezoreriei statului;
prin mandat poştal ? la unităţile Companiei Naţionale ?Poşta Română? S.A.;
prin decontare bancară ? din contul propriu deschis la o instituţie de credit din România;

[editat, cererea se gaseste pe net]
Gabriela Mihai, Avocat