Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Schimbare CNP
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Schimbare CNP

Salutare la toata lumea
Am si eu o problema ,nu stiu cum de s-a nimerit sa mi se intample mie ca am inteles ca sunt catva in tara la fel ca mine
Problema este ca acuma vreo 2 ani am fost cautat de cei de la evidenta populatiei ca trebuie sa-mi schimb carte de identitate deoarece au gasit ca suntem 2 cu acelasi CNP si au decis ca sa mi-l schimbe mie pt ca in ordine alfabetica eu sunt dupa cealalta persoana la care numele incepe cu litera c.M-am dus la ei si au zis ca o sa vada care are mai putine acte de schimbat,si pana la urma tot pe mine m-au chemat sa fac poza pt buletin.m-am dus dar am zis ca eu nu-mi schimb nici un act pt ca nu am chef sa umblu dupa aia sa schimb tot pt greseala lor.
Acuma am tot suna sa ma duc sa ridic noua CI,si problema este ca daca ridic noua CI cu noul CNP va trebui sa schimb si permisul de conducere pe cheltuiala mea plus ca nu stiu ce o sa fac cu diplomele de bac si facultate,plus umblatura sa schimb CNP-ul peste tot inclusiv la fisc.
Am de gand sa-i dau in judecata ca nu mi se pare in regula sa trag eu pt greseala lor, de ce trebuie eu sa umblu sa repar greseala cuiva care a scris un cnp gresit intr-un certificat de nastere.
Intrebarea mea este:o sa am nevoie de un avocat pt a-i da in judecata,sau pot sa le fac eu o reclamatie ca mi-se pare treaba clara cine-i vinovat,cum ma sfatuiti sa procedez ca trebuie sa rezolv problema asta
Puteti sa mergeti la Primarie ,iar in caz contrar o dati in judecata.Primaria se face vinovata de aceasta greseala.Ofiterul de stare civila este raspunzator pentru aceasta greseala.
Este foarte adevarat ce a scris colega noastra. Nu are nici o vina politia in toata aceasta problema, ci numai primaria prin angajatul sau de la acea data care a inregistrat gresit datele dvs. personale.
Din contra, politia este cea care a gasit greseala si incearca sa o repare, cu toate ca este destul de complicat.
Art. 106. - (1) Atribuirea codului numeric personal se face pe baza datelor înscrise în actul de naştere, referitoare la sex şi la data naşterii.
(2) Codul numeric personal atribuit unei persoane nu poate fi schimbat decât în cazurile în care se modifică, potrivit legii, datele privind sexul şi data naşterii. La întocmirea unui nou act de naştere, ca urmare a adopţiei cu efecte depline, se preia codul atribuit anterior.
Art. 107. - (1) Modificarea codului numeric personal atribuit sau înscris greşit în actele de stare civilă se face, la cererea persoanei în cauză sau a reprezentantului legal al acesteia ori din oficiu , numai cu avizul formaţiunii locale de evidenţă a populaţiei şi cu aprobarea primarului.
(2) Aprobarea se dă pe baza procesului-verbal de constatare a erorii întocmit de ofiţerul de stare civilă . La rubrica "menţiuni" din actul de stare civilă, se înscrie numărul procesului-verbal şi data efectuării menţiunii, aplicându-se ştampila cu noul cod. Codul numeric personal atribuit sau înscris greşit se anulează cu o linie orizontală.
(3) Noul cod numeric personal atribuit se comunică la formaţiunea de evidenţă a populaţiei prin formularul "comunicare de modificare".
Art. 108. - (1) Ofiţerii de stare civilă atribuie coduri numerice personale din listele emise şi distribuite anual de către Direcţia de evidenţă a populaţiei din Ministerul de Interne, fiecărui punct de atribuire, prin intermediul serviciilor judeţene de stare civilă.
(2) Pentru persoanele născute anterior anului în care se înregistrează naşterea, codul numeric personal se atribuie din listele corespunzătoare anului de naştere, iar în cazul în care nu există această posibilitate, se solicită prin formaţiunea locală de evidenţă a populaţiei, de la Direcţia de evidenţă a populaţiei din Ministerul de Interne.
Art. 109. - (1) O dată cu întocmirea actului de naştere şi completarea buletinului statistic al actului de naştere pentru "născuţi vii", se extrage din lista de coduri precalculate primul cod liber, corespunzător datei de naştere a persoanei şi din grupa corespunzătoare sexului, care se va prelua integral în actul de naştere, certificatul de naştere, buletinul statistic şi comunicarea de naştere pentru luarea în evidenţa populaţiei.
(2) În dreptul codului numeric personal preluat din listă, se va menţiona numărul actului de naştere şi anul înregistrării. Codul atribuit va fi barat, în listă, cu o linie orizontală.
(3) Persoanelor prevăzute la alin. (1) li se atribuie cod numeric personal numai dacă s-au născut vii, chiar dacă la data înregistrării naşterii nu se mai aflau în viaţă.

Cam asta este metodologia.
Ar trebui, zic eu, ca un exemplar a PV de constare a erorii sau a formularului de "comunicare de modificare" sa va fie inmanat si dvs. pentru a nu fi nevoie sa schimbati actele vechi.
Sau, habar n-am (am tot auzit de asemenea greseli si am cautat sa vad daca exista undeva o metodologie de indreptare a greselii, dar practic n-am vazut ce documenete se fac) insa mi s-ar parea logic sa nu va tranteasca doar un CI cu un nou CNP fara o fituica, ceva, din care sa priceapa si altul de ce este un alt CNP

Si pe diploma mea de BAC scrie numele de fata. Dar asta nu insemna ca trebuie sa o schimb. Ii alatur certificatul de casatorie.
Tot asa trebui sa fie si in acest caz. Actelor vechi li se va alatura o dovada a modificarii CNP. (care o fi aia - ca degeaba sta scris prin actul de stare civila din registrul primariei si noul CNP si vechiul CNP taiat cu o dunga, pentru ca noi n-avem in buzunare ACTE de stare civila, ci CERTIIFICATE de stare civila - adica "alta Marie, cu alta palarie")

Sa ne povestiti si noua cum s-a rezolvat problema.
romascanu, moderator
Va multumesc de sfaturi.O sa merg saptamana viitoare la evid.populatiei Avrig unde imi este noua CI si sper sa o pot rezolva cu o dovada a modificarii CNP-ului fara sa fie nevoie sa schimb altceva.
O sa va povestesc bineinteles cum am rezolvat-o,sper cat mai curand:D
Am fost si am luat noua CI cu noul CNP,inainte sa le iau am facut o cerere pentru eliberarea unei adeverinte care sa dovedeasca validitatea actelor eliberate anterior eliberarii Ci si nu au vrut sa-mi eliberezea asa ceva,au zis ca ei nu-mi elibereaza nici un fel de adeverinta ca nu sunt obligati sa faca asa ceva,atuncea am zis ca nici eu nu le dau vechea CI si sa si-o tina ei pe cea noua,pana la urma mi-au dat o adeverinta cu istoricul datelor mele la evid. populatiei de unde reiese schimbarea CNP-ului dar nu ma ajuta la ceea ce vroiam eu anume sa dea o validitate actelor eliberate anterior.
Actele in care am vechiul CNP am zis ca le las asa,o sa le schimb doar cand expira valabilitatea lor si sper sa nu observe nimeni ca ultimele 2 cifre difera :D iar daca cineva observa o sa schimb actul respectiv B-).uite asa sunt eu un pic in ilegalitate din cauza lor dar nu mi-se pare o problema asa mare asta
Problema este ca am fost la banca sa le spun acest lucru si mi-au spus ca nu se poate asa ceva :D,i-am lamurit cu greu,la fel si cu medicul de familie.
Ultimul loc unde ma gandesc sa anunt este Fiscul sau finantele nici nu stiu exact cum le zice,ma refer la cei la care se duce impozitul meu din salariu,pe care nu stiu unde-i gasesc,in orasul unde lucrez sau unde am domiciliu, ca nu vreau ca dupa o perioada sa ma trezesc cu surprize din partea lor :stunned:
Cand am fost la evid. pop. mi-au spus ca sunt multe pers in situatia mea dar nu exista o metodologie de rezolvare a acestei situatii ci fiecare cum a putut,iar cei care au nelamuriri referitoare la noul meu CNP sa suna la ei ca-i lamuresc ei
otonel, utilizator