Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Marijuana Medicinala
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Marijuana Medicinala

Salutare,
De acum 2 zile, circula stirea cum ca marijuana a devenit legala pentru scopuri medicale.
"Legile 143 și 339 reglementează folosirea derivaților din marijuana în scop medical (tincturi, rășini sau fragmente vegetale) până acum interdicția acoperea atât posesia, cât și uzul de cannabis în toate formele."
Am rascolit netul si nu am gasit nici-o actualizare din 2013 care sa specifice asa ceva.
Ma poate ajuta cineva cu aceste legi actualizate 2013?

Asa cum ati mentionat circula stirea, ca zvon deocamdata.
In orice caz este nevoie de o adaptare legislativa a actelor normative mentionate de dvs. In parlament vor fi cu siguranta discutii aprinse. Nu cred ca guvernul isi poate permite sa adopte prin OUG o astfel de prevedere.
Pana nu apare legea in MO, nu putem vorbi de legalitate.
Legea va nominaliza cu siguranta produsele medicale sub a caror forma se vor regasi canabisul/ marijuana.