Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Bonuri fiscale mai mici de 100 lei
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Bonuri fiscale mai mici de 100 lei

Nu imi e clara urmatoarea situatie pe care doresc sa o dezbatem :
Avem asa :

1. HOTÃRÂRE nr. 105 din 18 februarie 2009 privind abrogarea Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, publicata la 20.02.2009

2. HG 831/1997 - nu mai e in vigoare , de la 20.02.2009

3.ORDIN nr. 1714 din 14 noiembrie 2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, care avea urmatorul continut , pentru speta noastra :

(2)Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăţilor în Registrul de casă. Fac excepţie de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:

a)bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanţilor auto achiziţionaţi în vederea desfăşurării activităţii, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare al autovehiculului;

Coroborat cu pct 46 norme cod fiscal :

(2) Pentru carburanţii auto achiziţionaţi, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale emise conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 64/2002, republicată, cu modificările ulterioare, dacă sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare a autovehiculului.

---- pentru combustibili , e OK !

b)bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu modificările şi completările ulterioare;

c)bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoţit de documentul care atestă plata prin cârdurile bancare ale societăţilor comerciale;

d)bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente.

Fac o paranteza si spun ca in practica s-a extins precizarea de mai sus , privitoare la decontarea bonurilor si la societati comerciale .

Intrebari :
1. Daca HG 831 e abrogat, inseamna ca ordinul 1714 este sau nu este valabil ?
2. Daca se abroga o hotarire de guvern , inseamna ca toate ordinele si normele metodologice care o reglementau , ramin sau nu valabile ?
3. Daca ordinul 1714 e abrogat , ce se intimpla cu bonurile fiscale mai mici de 100 lei ? Inseamna ca trebuie facturi pentru orice , mai putin combustibili , altminteri e cheltuiala nedeductibila ?
Va multumesc !
Magda Staicu, Consultant fiscal
Bonurile fiscale sub 100 ron, se deconteaza, dar nu sunt deductibile fiscal daca acestea nu sunt insotite de factura.
Exceptie fac bonurile de carburanti.
ContSters20980, utilizator
Inteleg bine : considerati ca 1714 nu mai e in vigoare ?
Bonurile fiscale sub 100 ron, se deconteaza, dar nu sunt deductibile fiscal daca acestea nu sunt insotite de factura.
Exceptie fac bonurile de carburanti

Subscriu
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Magda Staicu a scris:
1. Daca HG 831 e abrogat, inseamna ca ordinul 1714 este sau nu este valabil ?

Este valabil, dar nu poate produce efecte deoarece a ramas fara obiect. Juridic se cheama ca actul de aplicare (ordinul 1714) este caduc.

2. Daca se abroga o hotarire de guvern , inseamna ca toate ordinele si normele metodologice care o reglementau , ramin sau nu valabile ?

Nu mai pot produce efecte, dupa cum spuneam mai sus ele devin caduce.
Multumesc ! :thumbup:

Iata si lista altor acte , care erau emise in baza hg 831, si care vor avea acelasi "regim "- respectiv nu mai produc efecte :
la data 01-Jan-2006 actul a fost reglementat de Ordinul 1714/2005 )
(la data 11-Aug-2005 actul a fost reglementat de Ordinul 1082/2005 )
(la data 13-Jun-2005 actul a fost reglementat de Ordinul 693/2005 )
(la data 02-Jun-2004 actul a fost reglementat de Ordinul 743/2004 )
(la data 13-Jan-2004 actul a fost reglementat de Ordinul 1849/2003 )
(la data 14-Aug-2003 actul a fost reglementat de Ordinul 1077/2003 )
(la data 12-Apr-2003 actul a fost reglementat de Ordinul 475/2003 )
(la data 28-Jan-2003 actul a fost reglementat de Ordinul 29/2003 )
(la data 01-Jan-1999 actul a fost reglementat de Ordinul 2055/1998 )

am "rasfoit " pe citeva din ele si sint implicatii majore daca ele nu mai produc efecte : unele prevederi erau , oricum , perimate si uneori in contradictie cu prevederile art 155 cf, dar altele , nu . Oricum , parerea mea e ca e " varza " domeniul acesta al documentelor financiar- contabile , in ciuda lui 3512 care incearca , timid, sa fac ordine. Ar trebui revizuita legislatia in domeniu , si facuta putina curatenie ...