Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Calcul impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Calcul impozit auto

Am cumparat o masina (din Belgia) in 15.12.2012 (data pe contract de vanzare-cumparare) si am circulat folosind numere provizorii 90 zile. Am platit in 2013 taxa de inmatriculare si am primit acasa certificatul pe 30.10.2013. Apoi pe 31.10.2013 am facut o asigurare si am inceput sa circul cu masina incepand cu 01.11.2013. Am primit de la Primaria Suceava (taxe si impozite) o factura in care se mentioneaza plata impozitului pe 2013 (integral) + penalitati pe 2012. Acum sunt hotarat sa consult un avocat in privinta aceasta.
Functionarul de la primarie mi-a raspuns ca impozitul se calculeaza de cand am cumparat masina adica de pe 15.12.2012
Intrebare:
Cum se calculeaza impozitul auto mai exact?
Este adevarat raspunsul care l-am primit?

Multumesc!
Obligatia finalizarii formalitatilor de inregistrare fiscala si inmatriculare auto,revin proprietarului de drept al auto,in termenul de 30 de zile de la data achizitiei
Acesta a fost un raspuns sec. Programarea la RAR am primit-o abia peste 53 zile fiind multe persoane inaintea mea. Deci care 30 zile? Si fiindca nu aveam foaia de la RAR, cei de la finante nu puteau sa-mi calculeze taxa de inmatriculare, deci nu puteam sa -mi inscriu masina, de aceea a durat mai mult.
Eu tot nu sunt lamurit. Cum se calculeaza impozitul auto? (anual, trimestrial?)
Din momentul cand am cumparat masina, chiar daca nu am inmatriculat-o ...legal, oficial?
Pentru mine e ceva de principiu, nu de bani. As vrea sa fiu ma bine informat de autoritati
Multumesc mult!
1.Impozitul pe mijloacele de transport se calculeaza anual si se plateste in doua rate egale(termenele de scadenta 31 martie si 30 septembrie)

2.Impozitul se calculeaza incepand cu data de intai a lunii urmatoare dobandirii.
Data dobandirii , conform punctului 118, a), 2 din normele de aplicare ale art 264 cod fiscal :
[ link extern ]
"2. data înscrisă în documentele care atestă dobândirea din statele membre ale Uniunii Europene, pentru cele dobândite după data de 1 ianuarie 2007"

Cod fiscal, titlul IX, cap 4 Taxa asupra mijloacelor de transport
[ link extern ]

- art 261, alin 1:
(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepția cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.

- art 264 Dobândiri şi transferuri ale mijloacelor de transport
(1) În cazul unui mijloc de transport dobândit de o persoană în cursul unui an, taxa asupra mijlocului de transport se datorează de persoană de la data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost dobândit.
(4) Orice persoană care dobândeşte/înstrăinează un mijloc de transport sau îşi schimbă domiciliul/sediul/punctul de lucru are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală cu privire la mijlocul de transport, la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază teritorială îşi are domiciliul/sediul/punctul de lucru, în termen de 30 de zile inclusiv de la modificarea survenită.

- art 265 Plata taxei
(1) Impozitul pe mijlocul de transport se plăteşte anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie şi 30 septembrie inclusiv.
Va multumesc mult pentru raspuns.