Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Model decizie asociat unic ( reprezentat prin procura ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Model decizie asociat unic ( reprezentat prin procura speciala )pt cesiune parti sociale

Buna. As fi recunoscatoare pentru un model de decizie a asociatului unic al unui SRL, pentru cesiunea totala a partilor sociale catre o terta persoana din afara societatii. Mentionez ca asociatul unic e reprezentat de administrator, prin procura speciala.
Multumesc
Mai jos va redau un model orientativ folosit de mine:

.................. (completati cu numele persoanei) - cetatean roman, cu CI seria ...nr. ....., eliberat de Politia ....... la data de ..............,CNP ................, in calitate de asociat unic.

In temeiul actelor constitutive si a Legii 31/1990 , hotorasc modificarea si completarea actului constitutiv al societatii astfel:

1. Cesiunea partilor sociale ale asociatului, dupa cum urmeaza:

- Asociatul.........., CNP ..........., in calitate de cedent cesioneaza domnului .............. in calitate de cesionar, cetatean roman, nascut in .........., la data de ............, domiciliat in ................, jud. ..............., identificat cu ............ seria ........ numarul .........., eliberata de ..............data de ............. cnp-................, .............. de parti sociale in valoare nominala de ..........ron si in valoare toatala de............ron

Cesiunea se realizeaza la valoarea nominala.
2.In urma transmiterii mentionate la punctul 1, cesiunea capitalul social al societatii va fi detinut astfel:
3. 3.In urma cesionarii numitul ..........., isi pierde calitatea de asociat (si administrator- daca este cazul).

Cu stima.
Flavius1984, utilizator
BIU''