Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

Sunt nascuta in 1960 ,am 34 ani vechime,din care 13ani grupa a doua.Am 3 copii,Cand pot iesi la pensie ?

Va multumesc anticipat.

Cu stima Daniela Pana
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt nascuta in 1960 ,luna ianuarie,ziua 26,am 34 ani vechime,din care 13ani grupa a doua.Am 3 copii,Cand pot iesi la pensie ?
Sunt angajata din 4 octombrie 1979, fara intrerupere.

Va multumesc anticipat.

Cu stima Daniela Pana

Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 13 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (61/8 - 2/6 = 59 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 3 luni (34/0 + 3/3 = 37 de ani si 3 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 2 luni, in martie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 8 luni, in ianuarie 2016.

4. Ati putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 8 luni, in ianuarie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 8 luni (va mai lipsesc 2 ani si 5 luni).

5. Legea nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care nasc si cresc un anumit numar de copii.