Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mai este necesarã adeverințã cu perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mai este necesarã adeverințã cu perioada lucratã în grupa II-a muncã dacã aceastã perioadã este înscrisã în carnetul de muncã?

daca in cartea de munca este trecuta grupa de munca II-a ,este vorba pana in anul 2001,conform Legii 380/2013,mai este necesara adeverinta pentru grupa sau este suficienta cartea de munca ,pentru a beneficia de prevederile legale.
~ Conținut șters la cerere ~
nu este suficient !!! obligatoriu si adeverinta conform unui ordin din 2008 . vorbesc din experienta .
Cu tot respectul, domnule tulceanul, dar experiența dvs. nu este literă de lege. Angajatul instituției care v-a solicitat adeverința nu a dovedit nimic altceva decât faptul că nu cunoaște nici legislația asigurărilor sociale, nici care a fost regimul juridic al carnetului de muncă.

Dacă perioada lucrată în grupe de muncă este înscrisă în carnetul de muncă, nu este necesară adeverință.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
m-ar bucura faptul ca vorbele dumneavoastra sa aiba acoperire in practica.acum contestatia mea este la comisia centrala .astept rezultatul . ma va bucura sau nu ,experienta mea se imbogateste !
tulceanul a scris:
m-ar bucura faptul ca vorbele dumneavoastra sa aiba acoperire in practica.

Răspunsurile mele în această materie au acoperire și legală, și în practică. Nu obișnuiesc să am păreri despre probleme din domenii ale dreptului cu care nu am legătură. Datul cu părerea nu mă caracterizează.

Acțiunile acelor angajați ai caselor de pensii care nu cunosc legislația nu reprezintă decât o tristă stare a unui sistem bolnav.

Vă rog, în acest context, să mai interveniți în discuții numai cu răspunsuri argumentate, astfel încât răspunsurile să nu creeze utilizatorilor o stare de confuzie. Mulțumesc anticipat.