Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare auto cu nr date de primarie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare auto cu nr date de primarie

as avea o intrebare,daca este legala inmatricularea unui autoturism de teren cu nr date de primarie asemenea scuterelor.in cazul in care primaria imi acorda aceste numere si sunt oprit intrafic de politia rutiera pe raza comunei cine se face direct raspunzator,eu sau primaria care mi-a eliberat numerele?
Din ceea ce am auzit eu....aceste masini au dreptul sa circule pe o raza de 15 km fara a fi probleme cu cei de la politia rutiera. Dar repet, am auzit....nu este ceva sigur.
Din Codul rutier:

Art. 14. -
(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate in lucrări de construcţii, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun inmatriculării, precum şi vehiculele cu tracţiune animală se inregistrează de către consiliile locale, care ţin şi evidenţa acestora.

Art. 85. -
(1) Punerea in circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseşte cu inchisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea in circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu număr fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseşte cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Deci, autoturismul de teren se inmatriculeaza.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Autorurismul de teren se inmatriculeaza la Politia rutiera.
La consiliile judetene se imatriculeaza doar utilaje agricole, buldoexcavatoare, tractoare, mopede,...
Se poate inmatricula de catre primarie ...dar nu ai voie sa circuli decat pe raza comunei unde a fost inmatriculat .
Autoturismul de teren se inmatriculeaza la politie astfel cum vi s-a indicat,in baza textelor de lege indicate din Codul rutier.In caz contrar riscati un contact destul de "contondent" cu cu legea penala.Oricum ,daca veti citi Codul Rutier,in mod sigur nu veti astfel de greseli.
Radu Gabrian, Mediator