Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto in 5 ani / 20% pe an
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto in 5 ani / 20% pe an

am citit despre o ordonanta de urgenta care suna cam asa :
"Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect restituirea taxei pe poluare pentru autovehicule şi a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, dobânzile calculate până la data plăţii integrale şi cheltuielile de judecată, precum şi alte sume stablite de instanţele judecătoreşti, devenite executorii până la data de 31 decembrie 2015, se va realiza pe parcursul a 5 ani calendaristici, prin plata în fie care an a 20% din valoarea acestora", semnata de Guvern. Intrebarea mea este daca pot da statul in judecata pentru aceasta ordonanta prin care el imi va returna taxa platita de mine intr-o singura transa nu in decursul a cinci ani plus dobanda aferenta pe perioada care a trecut de cand am platit aceasta taxa pana in prezent. Aceasta taxa am achitat-o in anul 2008 iar in anul 2012 am solicitat in instanta returnarea acestei taxe, in clipa de fata ANAF-ul a facut recurs la prima hotarare judecatoreasca care imi era favorabila. In prezent astept o noua citatie pentru judecarea cazului. Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra. Mentionez ca sunt reprezentat de catre un avocat

Si eu sunt in aceeasi situatie dar vad ca nu-mi raspunde deocamdata nimen.OUG nr.8/2014 a intrat in vigoare pe 28.02.2014 inca e proaspata.
am vorbit astazi cu avocatul meu, i-am trimis link-ul catre pagina unde am citit despre aceasta ordonanta iar zilele acestea voi ajunge la doamna avocat pentru a discuta despre aceasta ordonanta si de modalitatea in care putem ataca in instanta ordonanta. eu as propune sa deschidem un proces in grup impotriva acestei hotarari care ne incalca drepturile. NOI AM PLATIT TAXA INTR-O SINGURA TRANSA NU IN CINCI TRANSE IN CINCI ANI !
Da sunt deacord.In 2 minute ne-au luat banii si ei vor sa ni-i returneze in 5.Cel mai hot si excroc guvern de dupa '89!!!!
Nr.meu de tel.0735220166 Bogdan Stefan Petrosani HD.
Va rog sa ma anuntati si pe mine ce va spune avocata.Eu trebuie sa primesc hartiile de la Curtea de Apel Alba cu sentinta definitiva ca am castigat procesul.In data de 03.03 2014 s-a terminat procesul meu, dupa 1 an si 5 luni!!!
In primul rand trebuie sa castigati si in recurs si abia apoi sa initiati o astfel de actiune .
S-A TERMINAT PROCESUL!Imi vine sentinta definitiva!!!RECURSUL A FOST RESPINS!!!