Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femei 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femei 2014

Sunt nascuta in 26-01-1960, Am 34 de ani si 5 luni vechime si 24 de ani grupa a doua.Cand am dreptul de a iesi la pensie?
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 24 de ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (61/8 - 5/6 = 56 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani (34/5 + 6/0 = 40 de ani si 5 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 2 luni, in martie 2016.
Multumesc din suflet.