Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinerea Formularului S1
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinerea Formularului S1

Vă rog respectuos să-mi spuneţi dacă eu, în calitate de asigurat al C.N.A.S., pot solicita pentru soţia mea care se află în Suedia, eliberarea de către C.J.A.S Buzău a unui formular S1. Menţionez faptul că soţia se află în întreţinerea mea, eu putând dovedi acest lucru printr-o adeverinţă notarială. Formularul S1 îi este cerut de autorităţile suedeze pentru a putea fi înregistrată cu forme legale. Iniţial am solicitat acest formular celor de la Casa de Asigurări, dânşii cerându-mi dovada unui contract de muncă, contract care nu poate fi acordat de un eventual angajator suedez fără o înregistrare legală pe teritoriul suedez. Rezultă un cerc vicios, deci sunt în impas.
Vă mulţumesc şi vă rog dacă e posibil, să-mi daţi un răspuns elocvent pe care să-l prezint celor de la Casa de Asigurări de Sănătate.
Cu deosebit respect...
Formularul S1 se elibereaza la cererea solicitantului de catre Casa judeteana de Asigurari de Sanatate din Romania pentru ca acesta, impreuna cu membrii familiei sale sa beneficieze de prestatiile in natura de asigurare de boala sau maternitate in tarile membre UE .

Beneficiar al acestui formular poate fi un lucrator, un somer sau un student . Acestia trebuie sa depuna la sediul CAS, o serie de documente, cum ar fi : copie de pe cartea de identitate sau de pe certificatul de nastere; dovada resedintei in statul membru UE .

Sfatul meu este sa mergeti la Casa judeteana de Asigurari de Sanatate, sa explicati functionarului de acolo situatia concreta a familiei Dvs. si el va va oferi - sper - toate formularele de care aveti nevoie.

De care Casa de Asigurari de Sanatate apartineti?
Mulţumesc pentru răspunsul promt. Aparţin de Casa Judeţeană de Asigurări Buzău. Am mers deja acolo şi mi-au solicitat documente justificative care nu pot fi emise de autorităţile din Suedia deoarece ei solicită S1 tocmai pentru a elibera astfel de documente cerute de C.J.A.S.. Printre altele mi-au cerut să fac dovada unui contract de muncă valid încheiat de o firmă suedeză, dar cei de acolo nu incheie contracte de muncă fără formele legale cerute acum. E un cerc vicios care pare că nu se mai termină. Mult mai uşor era dacă soţia mea era pensionară, dar e prea tânără pentru asta. Cât despre celelalte documente solicitate de autoritatea suedeză, se pare că absolut toate sunt în regulă. Oricum se pare că cei de la C.J.A.S. din Buzău sunt extrem de puţin actualizaţi cu astfel de formulare, iar de aici pornesc toate cele....Am citit că un formular asemănător ar fi E109, dar voi vedea ce şi cum.
Dacă aveţi şi alte sfaturi vă mulţumesc cu toată sinceritatea....
Incercati sa luati legatura si cu CNAS - Casa Naţională de Asigurări de Sănătate
[ link extern ]