Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale hotarare AGA a SRL privind dizolvarea si lichidarea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

hotarare AGA a SRL privind dizolvarea si lichidarea concomitenta

Buna ziua tuturor !
...Ma tot dau cu capul de pereti de o buna bucata de timp#-o pt. ca trebuie sa scriu o hotarare a unei AGA (2 asociati) pentru un SRL care a fost infiintat acum un an, nu a avut deloc activitate, nu are datorii deloc,...si nu stiu cum:">
Teoretic stiu ca art.235 L.31/90 permite pt. un SRL ca asociatii sa hotarasca o data cu dizolvarea si modul de lichidare, atunci cand sunt de acord cu privire la repartizarea si lichidarea patrimoniului societatii si cand asigura stingerea pasivului sau regularizarea lui in acord cu creditorii. Si mai stiu ca Hotararea trebuie sa prezinte detaliat modul de lichidare...
Dar practic ...nu stiu cum ar trebui sa arate aceasta hotarare,...n-am vazut niciodata un model de astfel de hotarare care decide dizolvarea si lichidarea concomitenta. Am intzeles ca in acest caz nici nu e nevoie de lichidator.:(
Cine ma poate ajuta ?! sunt disperata.. !!! Oare daca ma duc la ORC si rog sa-mi arate si mie un model...rezolv ceva?
Mai jos ai un exemplu de hotarare pe care l-am folosit intr-un caz similar acum vreo 2 ani.

HOTÃRÂREA ADUNÃRII GENERALE
A ASOCIAŢILOR SOCIETÃŢII

SC [*] SRL

Nr. [*] din [*]

Adunarea Generală Asociaţilor S.C. [*] S.R.L. (denumită în continuare „Societatea”), înregistrată la Registrul Comerţului [*] sub nr. [*], cod unic de înregistrare [*], întrunită la [*] în prezenţa tuturor asociaţilor Societăţii, după cum urmează:
1. [*], deţinând [*] din capitalul social al Societăţii;
2. [*], deţinând [*] din capitalul social al Societăţii.

Se constată că sunt prezenţi toţi asociaţii Societăţii, reprezentând 100% din capitalul social. Se constată de asemenea că cvorumul corespunde cerinţelor legale şi statutare, motiv pentru care Adunarea Generală

DECIDE:

I. Dizolvarea Societăţii sus-menţionate, precum şi lichidarea sa simultană, în temeiul art. 235 din Legea Societăţilor Comerciale nr. 31/1990. Societatea nu are datorii şi nici creanţe, iar asociaţii sunt de acord să împartă activele rămase potrivit contribuţiei la beneficii şi pierderi – 50% pentru fiecare asociat.

II. Împuternicirea următorilor:
a. [*],
b. [*]

să îndeplinească toate activităţile necesare conform legislaţiei române şi actului constitutiv pentru înregistrarea prezentei hotărârii şi a tuturor consecinţelor ce decurg din aceasta, şi să reprezinte Societatea în faţa autorităţilor competente în scopul arătat, incluzând, dar fără a se limita la Oficiul Registrului Comerţului [*]i.

Prezenta hotărâre a fost adoptată cu unanimitate, semnându-se 4 (patru) exemplare originale ale înscrisului constatator al hotărârii astfel adoptate.

Semnături:
[*] [*]
HOTARAREA ASOCIATULUI UNIC NUMARUL 1/31.03.2010

Subsemnatul xxxxxxxx cu domiciliul in xxxxxxx, strada xxxxx, nr xxxx, identificat prin C.I. seria xx nr xxxxxx, CNP xxxxxxx, eliberat de Politia xxxxxx la xxxxxxx, avand cetatenia romana, in calitate de asociat unic al S.C xxxxxx S.R.L., înregistrată la Registrul Comerţului cu numarul Jxxxxxxxx, cod unic de inregistrare xxxxxxx; avand sediul social in xxxxxxxx, strada xxxxxxxxxxx, am hotarat dizolvarea voluntara a SC xxxxxxxxx SRL, fara numire de lichidator,conform.art.235 din Legea nr.31/1990.

eu am folosit modelul asta in 31.03.2010 si a fost acceptat la registrul comertului. hotararea trebuie facuta in 2 exemplare si trebuie de asemenea printata in 2 exemplare fereastra de la word count(contor de caractere) (tools/word count)
etapa cu contorul de caractere e mai putin utilizata in word si o sa o explic un pic pt ca eu m-am chinuit destul de mult pana am reusit sa listez ce trebuia.
dupa ce e scrisa hotararea intrati la tools - word count si o sa va apara pe ecran o fereastra in care va numara caracterele documentului. apasati tasta print screen(sau control+print screen, sau FN+ print screen la laptop. asta e in functie de ce calc folositi) nu se intampla nimic cand apasati aceasta tasta. deschideti un document in paint dati control+V si o sa va apara documentul cu casuta de word count cu tot. cupoati casuta intr-un document nou si o listati in 2 exemplare.
cam asta ar fi.
daca mergeti la registrul comertului o sa va perceapa 75 lei taxa pt a va intocmi hotararea asta.

sper sa va foloseasca
foarte buna descrierea cu printul cu word count. Si eu am ramas uimit cand mi-a spus la camera de comert ca trebuie si un print cu word count si m-am chinuit pana i-am dat de cap. M-am chinuit si cu hotararea aga de desfiintare a societatii (srl, unic asociat). Toata lumea parca iti cerea bani si atentii pentru 2 propozitii. Atata secreto-manie nu am sa inteleg! Chiar si la camera de comert (Prahova cel putin), daca te duci cu o decizie (hotarare aga pentru inchidere firma asociat unic) la biroul de informatii, iti spune doar daca este corect sau nu. Si te trimite la biroul de asistenta, unde contra cost, angajatii cameri de comert te pot ajuta! Iar langa camera de comert, flancand intrarea, sunt birouri cu firme de asistenta. E ca la piata: hai la mine, ce vrei sa faci, te descurci, ai nevoie de ajutor?! Nu era normal si firesc ca ajutorul sa vina de la camera de comert, benevol, prin serviciul informatii?!? E dificil sa ai firma in Romania, inca de la inceput!

Pentru cine mai are nevoie, acesta este modelul pe care eu l-am depus si a fost acceptat (hotarare aga firma unic asociat desfiintare, document necesar la primul dosar la camera de comert).

SC ......... SRL
CIF RO .........
sediu: ...adresa...

DECIZIE A ASOCIATULUI UNIC
Nr. 01/...data...

Subsemnatul, ..........., nascut la data de ............ in localitatea...., CNP ....., in calitate de asociat unic al S.C. ......... S.R.L., cu sediul social in localitatea ......, judetul ......, ....(adresa)..., inregistrata la Registrul Comertului din ....(orasul)....... sub nr. J ......., avand CUI RO ......, decid dizolvarea si lichidarea simultana a soc. S.C. .......... S.R.L. conform art. 235 si art. 227, alin(1), lit. d) din Lg. 31/1990.
Totodata declar ca soc. nu are datorii la stat, la furnizori si nu este in faliment.
Dupa dizolvare si lichidare soc urmeaza sa se radieze.

Data: ....... Asociat unic