Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru blog
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru blog

Am primit următorul mesaj de la Google:

Google
Your Domain Registration tax setting has changed
Hello,

We're writing to let you know about a change to Domain Registration that affects your account for starchimachim.com. We’ve changed your tax setting in Domain Registration to “business” from the “personal” setting you indicated before. Going forward, we won’t add VAT to your Domain Registration charges, and you’ll be responsible for determining taxes due in your country if you're not an Irish customer. If you are an Irish customer, you will still be charged VAT.

A “business” tax setting means that your Domain Registration account is used for commercial purposes. We believe that your account is a business account. This categorization includes corporations, affiliates, sole traders, self-employed merchants or professionals, and partnerships. No action is required from you if you are using Domain Registration for commercial purposes.

If you are using Domain Registration for non-business reasons, then you will need to change your tax setting to non-business by updating your billing information

Să înțeleg că trebuie să plătesc eu TVA?Câteva link-uri de afiliat puse pe blog mă transformă în business?Cum plătesc acel TVA?
Poate ar fi bine sa dati si niste detalii daca doriti un raspuns care sa va ajute.

Din ce scrie acolo reiese ca pana acum erai considerat persoana neimpozabila din pdv al TVA-ului de catre Google si de acum esti considerat persoana impozabila. Cu alte cuvinte pana acum plateai pt acel domeniu 10 euro + TVA din Irlanda iar acum ar trebui sa platesti 10 euro cu taxare inversa.

ti se emit facturi de catre google?
ce faci pe acel blog?
daca ai link-uri de afiliere nu are importanta ce modificari au facut google pt ca tot trebuie sa iti declari veniturile se sa le impozitezi.
Mulțumesc pentru interes.Și pentru răspuns.
Atunci când mi-am făcut blogul am fost întrebat dacă îl voi folosi pentru afaceri,sau personal.Personal,am răspuns,la fel ca 90 % din cei care au bloguri.În timp din dorința de câștiga mulți bani fără muncă am pus tot felul de link-uri afiliat pe el.De câștigat nu am câștigat nimic,99% din link-uri au fost eliminate.
Da,Google emite facturi.
Eu nu câștig nimic din blog,la fel ca cei mai mulți dintre bloggeri.Am încercat eu multe,dar degeaba.Câștig 0.Totuși, datorită link-urilor puse Google consideră că eu câștig ceva.Treaba lui.Problema mea este că eu trebuie să plătesc TVA.
Adică:la reînoirea domeniului eu voi plăti 10 USD lui Google și TVA separat în România?Să înțeleg că trebuie să merg la fisc și să le declar că eu trebuie să plătesc TVA.Iar ei probabil că o să mă ia la întrebări.Și acolo dau de cineva așa ca mine....Și nici nu câștig nimic,dar dacă cineva de acolo consideră că eu câștig?
Să rămânem la TVA.
Plătesc 10 USD lui Google și 2 statului român?

Soluția ar fi din câte înțeleg de la alții să-mi transfer domeniul.

Aș trece pe un domeniu .eu sau .ro.Pe astea cum e cu TVA-ul?Nici un blogger pe aici?E simplu pentru cei care au o afacere,dar e complicat pentru ceilalți.
ok. acum am inteles mai multe.

referitor la link-urile de afiliere --- in principiu nu trebuie sa ai probleme. poate sa fie impozitul si 150% (hi hi hi --- stii ce inseamna asta nu? castigi 10 lei si platesti impozit 15) pentru ca inmultit cu 0 tot 0 da. Neoficial vorbind fiscul roman nu cred ca are in momentul de fata logistica necesara pentru a impozita aceste linkuri. Nu face fata la rambursarile de TVA ce sa mai vorbim de verificarile unor bloggeri care au 50-60 euro castig pe 2-3 luni. Pana se va pune fiscul la punct probabil ca vor fi prescrise aceste ipotetice taxe. Pe de alta parte daca nu vrei sa ai probleme tine sub observatie aceste aspecte ca sa nu ai probleme ... nu se stie cu ce idei mai vin guvernantii nostrii.

Apropo ... daca tot nu iese mare lucru poate ar fi interesant ca ipoteticele venituri sa ajunga in contul vreunei fundatii caritabile serioase.

Revenind la mesajul lui Gogu ... vezi ca scrie acolo ca daca esti utilizator business nu trebuie sa faci nimic ... dar daca esti nonbusiness atunci ar trebui sa iti actualizezi informatiile de facturare. Le actualizezi, selectezi non-bussines si gata esti ca inainte platesti TVA-ul in Irlanda si nu depui nicio declaratie.