Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hartuire la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hartuire la locul de munca

Buna ziua,am nevoie de un sfat.... seful de zona a sotului il forteaza sa isi dea demisia, din cazua scaderii vanzarilor, vorbeste foarte urat, il face prost, tampit ...sotul ajungand sa mearga la psihiatrie,acum e sub tratament, cat a fost in concediu medical l-a sunat zilnic, il suna si seara, noaptea la 22 si daca nu raspunde comenteaza..... din cauza banilor nu poate pleca, dar deja e foarte deprimat si nu mai poate continua asa...va rog sa ne ajutati cu un sfat cum ar trebui sa procedam? Ar trebui sa il reclame la ITM sau ? multumesc :(

Buna ziua,

Acest tip de hartuire se numeste mobbing, cel putin asa arata din descrierea dumneavoastra.

Recomandarea mea este ca sotul sa se comporte cat se poate de diplomatic si sa incerce sa nu raspunda cu violenta. Va inteleg, cateodata situatia este insuportabila, dar este spre bine dumneavoastra .
Incepeti sa adunati dovezi cu privire la hartuire, indiferent sub ce forma este, inregistare telefonica, sms-uri, e-mailuri si martori, daca hartuirea s-a facut si in prezenta altora. De la medicul psihiatru, cereti sa vi se dea o hartie in care sa scrie ca starea depresiva este cauzata de catre atitudinea si comportamentului superiorului si sa arate ca este sub tratament.

Adresati-va departamentului HR din cadrul companiei facand o sesizare/plangere in care sa descrieti comportamentul superiorului fata de dumneavoastra anexand si dovezile. Faceti sesizarea in dublu examplar sau rugati sa vi se dea o copie dupa ce a primit un numar de intrare.

Daca nu se face nimic si comportamentul superiorului continua mergeti la ITM si Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării si faceti o plangere. Explicati faptul ca ati facut o sesizare catre departamentul HR cu privire la comportamentul superiorului si anexati sesizarea facuta si dovezile. Cei de la Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării va pot indruma ce anume sa faceti.

Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării
Sediul central
Program de lucru cu publicul:
Luni-Joi 08:00 - 16:30
Vineri: 08:00 - 14:00

Adresa: Piata Valter Maracineanu nr 1-3, sector 1, 010155 Bucuresti
Telefon: +4 021 312.65.78 ; +4 021 312.65.79
Fax: +4 021 312.65.85
Email: support @ cncd.org.ro

[ link extern ] /
Total Contabilitate, Contabil
este intra-adevar o situatie de mobbing...insa nu este reglementata, inca la noi...asa ca..eu zic ca in cazul acestui conflict...ar fi ideal daca ati apela la o terta persoana, neutra (mediator).....de ce?....pai sa gaseasca cauza....ceea ce se intampla sotului dv. sunt doar efectele unui conflict....cauza este alta...un mediator, daca sta de vorba cu seful si cu subordonatul, poate gasi cauza conflictului...apoi, acestia, gasesc o solutie impreuna si rezolva problema...nu este o situatie de dorit la nimeni...insa, daca veti ajunge la plangeri de tot felul, nu faceti decat sa adanciti conflictul si sa-l alimentati, nicidecum sa-l dezamorsati....iar starile de nervozitate, anxietate, problemele se vor agrava....