Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Garant/coplatitor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Garant/coplatitor

Buna ziua, as dori sa va adresez o intrebare.
Acum 2 ani o persoana ma "vrajit" sa semnez ca coplatitor/garant la un credi de prima casa.
Exista vre-o posibilitate ca sa ma scoata, sau sa ma inlocuiasca?
Eu acum vreau sa fac un credit si nu pot din cauza aceasta, pentru ca ma gaseste in baza de date ca fiind garant/coplatitor.
Singura posibilitate este ca respectiva persoana care "v-a vrajit" sa aduca un alt coplatitor/garant, in locul dvs., garant ce trebuie sa fie agreat de banca.
numai daca va inlocuieste cu o alta persoana pe care sa o agreeze si banca.
Francisc Gerber, Avocat
Ce inseamna persoana agreata de banca, in momentul cand am semnat eu aveam salariu minim pe economie, nici macar cat e rata, banca nu ar trebui sa tina cont si de lucrul asta?
Ce acte presupune schimbarea garantului/coplatitorului?