Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit venituri SUA vanzare fotografie stock
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit venituri SUA vanzare fotografie stock

Buna ziua,

Poate cineva sa ma ajute si pe mine in urmatoarea problema:
Am realizat venituri din vanzarea de fotografii/filme catre clienti, marea majoritate din Statele Unite, prin intermediul unui site de fotografie stock. Site-ul opreste la sursa 10% (conform tratatului de evitare a dublei impozitari art.12(2))

Care este valoarea impozitului pe care trebuie sa o platesc in Romania? Dupa capul meu ar fi 6%(16%-10%). La finante mi s-a spus 16% +5.5% sanatate daca nu aduc certificatul de dubla impozitare tradus si legalizat (habar nu am de unde pot obtine asa ceva).
La inrolarea pe site am completat formularul W-8BEN (Certificate of Foreign Status of Beneficial Owner for United States Tax Withholding). O sa mai primesc de la ei formularul 1042-S (in care sunt detaliate incasarile si retinerile).

Multumesc.
george-neagu, moderator
Chiar nu se pricepe nimeni la aceasta problema?
Sunt dispus sa platesc pentru consultanta (daca va fi corecta si de ajutor), asa ca daca nu se poate raspunde aici, trimiteti-mi un mesaj privat.
Buna, formularul 1042-S il primesti prin posta sau poti sa-l descarci de pe site in unele cazuri. Problema este ca ei au retinut impozit 10% doar pentru vanzarile spre clienti din SUA. Astfel, suma din acel formular va fi mult mai mica decat totalul obtinut de tine. Pe aceasta suma se plateste, intr-adevar 6%. Pe restul se plateste 16%.

Din cate imi dau seama, certificatul pe care ti l-au cerut este acest 1042-S

Poate cineva sa-mi spuna care este modalitatea prin care se poate declara un astfel de venit ca persoana fizica?
paulp, utilizator