Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dezalcolizare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dezalcolizare

Buna ziua! A-si dori sa stiu ce se poate face in privinta unei persoane care este dependenta de alcool si nu recunoaste, dar care a devenit foarte violent atat verbal, cat si fizic si chiar cu amenintare cu moartea. Nici politia nu l-a putut stapani , iar familia este terorizata si nu mai poate locui sub acelasi acoperis. Nu doreste sa mearga la dezalcolizare , motivand ca nu are probleme. Cum se poate rezolva aceasta problema? Precizez ca nu se poate discuta cu el, deoarece este permanent este sub influenta alcoolului.
Multumesc!
Nu se poate face mare lucru, iar din punct de vedere legal, poate fi tras la raspundere doar in situatia in care comite fapte prevazute de legea penala. Pentru scandalurile pe care le provoaca, aceia care au de suferit de pe urma lor, se poat adresa cu plangere la politie si acestuia ise poate aplica o amenda administrativa. Solutia ar fi ca familia sa il convinga sa renunte sau macar sa reduca consumul de alcool, sa admita ca are nevoie sa mearga la dezalcolizare , explicandu-i ca si sanatatea sa este in pericol, dar si celorlalti le face viata imposibila. Aceasta , doar daca ,in momentele sale lucide , poate fi cooperant si se poate discuta cu calm, ca in familie. Altfel, ca in majoritatea cazurilor de acerst gen, problema , desi una deosebit de grava, va ramane una permanenta.
ContSters47264, utilizator
Problema este ca nu mai asculta nici de mama lui, nici de copii, in special de baiat care a stat de vorba cu el dar fara rezultat. S-a discutat cu el omeneste, dar nu mai au aceste discutii nici efect asupra lui, iar sotia nu mai poate de mult sa aiba o discutie amiabila pentru ca deja a suferit violente fizice foarte grave. Politia l-a mendat de 2 ori si tot fara rezultat. Este permanent beat.
Nu inteleg de ce sotia nu introduce actiune de divort.Daca convetuirea este imposibila , nu este alta solutie, decat divortul.
Dependenta aceasta il va duce la spital.Nici in acel moment nu va recunoaste ca alcoolul este de vina,ci faptul ca "sunt bolnav,am racit".Poate totusi in acel moment ar putea fi convins.
In rest,este aproape imposibil sa-l ajuti pe un astfel de om.El trebuie sa se ajute.
Dureros este ca cei din jur sunt afectati psihic.
Ei stiu cel mai bine daca merita o astfel de viata si daca o pot schimba.
Nu stiu ce varsta au copiii,dar imi pare foarte rau pentru ei,pot ramane marcati pentru toata viata.
Am cumpanit mult daca sa intervin sau nu, subiectul este foarte delicat.

Domnele care v-au raspuns au dat dovada de compasiune si intelegere. Da, o persoana dependenta este singura care se poate ajuta, si oricine se poate ajuta singur daca are si sprijinul familiei.

Insa situatia pe care ati prezentat-o a depasit orice limite admise, in mod normal, de sotie/sot si copii intr-o familie. Situatiile extreme impun masuri extreme. Alcoolul costa mult, primul pas ar trebui sa fie restrictiile banesti. Ceilalti pasi trebuie sa-i hotarasca sotia si copiii, sunt singurii in masura s-o faca.

Gabriela Pintea