Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe dividende si CASS din 1 ianuarie 2016 si 1 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe dividende si CASS din 1 ianuarie 2016 si 1 ianuarie 2017

Conform noului cod fiscal:

Art 43(2) si Art. 97 (7) Incepand cu data de 1 ianuarie 2016, impozitul pe DIVIDENDE este 16%

Art 43 (6) si Art. 97 (9) Incepand cu data de 1 ianuarie 2017, impozitul pe DIVIDENDE este 5%

Art. 155 (f) Spune ca pt veniturile din investitii (adica si dividende cf art. 91 a) ) se datoreaza CASS (sanatate 5,5%)

Art. 176 (7) In anul 2016 salariatii, pensionarii, somerii si altii cf. Art 155 (1) a) -d), g) si i)-l) NU PLATESC CASS 5,5 % pt DIVIDENDE.

Art. 176 (5) Din 1 ianuarie 2017 se plateste CASS 5,5% in limita a 700 lei/luna (5,5% din maxim 5 salarii medii de apox 2500 lei/luna) alaturi de impozitul de 5% .

Pe SCURT:

2016: impozit 16%
2017: impozit + cass = 10,5% pt cei ce au venituri de maxim 12500 lei/luna.
2017: impozit + cass = intre 5-10% pt cei ce au venituri mai mari de 12500lei/luna.

De exemplu daca am un profit anual de 1.000.000 lei si il repartizez la dividende, atunci platesc din 2017 16% impozi pe profit si 5,84% (impozit pe dividende + CASS)

Cu cat castigi mai mult, cu atat platesti mai putin.

Intrebarea este ce se intampla cu profitul nerepartizat din anii precedenti? Majoritatea firmelor isi vor pastra profitul nerepartizat, astfel incat sa-l repartizeze dupa 1 ianuarie 2017 ca sa plateasca impozit 5% + CASS limitat la 700-800 lei/luna ;)
vasilemb, utilizator
Ce nu a fost repartizat nu se considera inca ca fiind venit din dividende pentru cei indreptatiti sa-l primeasca si deci cei care-si permit sa mai astepte pana la 1 ianuarie 2017 pot sa o faca.
Pentru precizari cred ca trebuie sa asteptati sa apara si ceva norme metodologice la acest nou cod fiscal.
Conform OUG din oct 2015 impozitul de dividende este 5% atat pentru persoane juridice, cat si pt persoane fizice. (modificarea Art 43(2) si abrogarea Art. 97 (7), precum si modificarea
Art 43 (6) si aborgarea Art. 97 (9) )

Ba mai mult, GUVERNUL nu modifica Art. 155 (f) ,Art. 176 (7) sau Art. 176 (5) de unde reiese ca in 2016 platim doar 5%, fara CASS 5,5%

Pe SCURT:

2016: impozit 5% (fara nimic altceva)
2017: impozit + cass = 10,5% pt cei ce au venituri de maxim 12500 lei/luna.
2017: impozit + cass = intre 5-10% pt cei ce au venituri mai mari de 12500lei/luna.

Asadar daca aveti profit nerepartizat (din orice an), repartizati-l si luati dividendele in anul 2016.

Acesta e anul cand nu platiti CASS.
buna ziua,

un cetatean strain nerezident care doreste sa ia dividende, este obligat la plata a 5.5% la sanatate.
mulrumesc.