Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite locale 2016
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite locale 2016

Buna seara,

In noul Cod Fiscal care va intra in vigoare la 1 ianuarie 2016 se precizeaza ca valoarea impozabila pentru cladirile nerezidentiale se „stabileste printr-un raport de evaluare intocmit de un evaluator autorizat in ultimii 5 ani anteriori anului de referinta, sau poate rezulta din contractul de vanzare cumparare.”
Se mai mentioneaza ca daca proprietarul nu declara cladirea la fiscul local, va putea fi impozitat cu cota maxima de 1,368%.

INTREBARE 1:Ce inseamna sa declar cladirea la fiscul local, eu oricum am cele 2 imobile (rezidential si nerezidential) in evidenta fiscului local de multi ani?Trebuie sa completez un formular si sa spun care este cea nerezidentiala?(adica unde nu am adresa in buletin).

INTREBARE 2:Pentru cladirea nerezidentiala nu am raport de evaluare.Va trebui insa sa duc la fiscul local contractul de vanzare-cumparare?

INTREBARE 3:Daca am un imobil rezidential (garsoniera) doar pe numele meu si un apartament din care am ½, dar nu e rezidential, trebuie aceasta jumatate sa o declar ca nerezidentiala

Va multumesc,
1.Nu toți proprietarii de locuințe depun această declarație ci numai cei ce dețin clădiri nerezidențiale sau cu destinație mixtă
"ART. 495
Dispoziţii tranzitorii
În vederea stabilirii impozitelor şi taxelor locale pentru anul fiscal 2016, se stabilesc următoarele reguli:
a) persoanele fizice care la data de 31 decembrie 2015 au în proprietate clădiri
nerezidenţiale sau clădiri cu destinaţie mixtă au obligaţia să depună declaraţii până
la data de 29 februarie 2016, conform modelului aprobat prin ordin comun al
ministrului finanţelor publice şi al ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei
publice, în termen de 60 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României,
Partea I, a prezentului cod;"

2.Dacă locuința a fost achiziționată în ultimii 5 ani impozitul se va stabili prin aplicarea cotei cuprinse între 0,2 - 1,3% asupra valorii din contract
"ART. 458
Calculul impozitului pe clădirile nerezidenţiale aflate în proprietatea persoanelor fizice
(1) Pentru clădirile nerezidenţiale aflate în proprietatea persoanelor fizice,
impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,2 - 1,3%
asupra valorii care poate fi:
c) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de
proprietate, în cazul clădirilor dobândite în ultimii 5 ani anteriori anului de referinţă."

In caz contrar, daca nu veți face un raport de evaluare se va aplica cota de 2% asupra valorii impozabile care se va calcula potrivit art 457.

3.Da.
[ link extern ]