Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si la apel

Ma aflu in urmatoarea situatie:

...............................................................Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII .......... Petent

Şedinţe
Ora estimata: 9:00
Complet: FLM 2
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta să emită decizie de revizuire a drepturilor de pensie ale reclamantului urmând ca prin aceasta să re?ină că stagiul complet de cotizare al reclamantului este de 20 de ani, în loc de 30 de ani. Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul ...................
Document: Hotarâre ............... 04.11.2015

Ce asteptari sa am ?
Ce urmeaza ?
Nu am primit comunicarea.
Comunicarea se trimite la ambele parti in acelasi timp ?

De fel comunicarea se trimite la toți în același timp.
Trebuie însă văzut dacă se declara cale de atac după comunicare.
Multumesc.
Exista o limita in timp pentru trimiterea comunicarii ?
Ce se intampla daca casa nu face apel in termen de 30 de zile de la comunicare ?
Carp Mircea, utilizator
Carp Mircea a scris:
Exista o limita in timp pentru trimiterea comunicarii ?

Nu există. Hotărârea va fi comunicată ambelor părţi după ce va fi redactată. Teoretic, o hotărâre se redactează în 30 de zile, practic acest termen nu poate fi respectat din cauza numărului mare de dosare aflate pe rolul instanţelor.

Ce se intampla daca casa nu face apel in termen de 30 de zile de la comunicare ?

Hotărârea tribunalului rămâne definitivă iar dvs. puteţi solicita casei de pensii să o pună în executare.
Cum se poate retrage o cerere de chemare in judecata pentru a nu mai incepe procesul ?
Este vorba despre recalculare pensie.
Înțeleg că e vorba despre un alt proces. În ce stadiu este acest proces, înainte sau după fixarea primului termen de judecată?