Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare cim nedeterminat in cim determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare cim nedeterminat in cim determinat

Buna ziua,

Considerati legala modificare, de comun acord, a duratei contractului individual de munca nedeterminata/nelimitata in durata limitata?

Multumesc!
Daca aceasta modificare este de comun acord este perfect legala!=D>
Daca exista acordul ambelor parti, respectiv angajator si angajat, este perfect legal.
Insa atentie CIM pe durata determinata se incheie in conditiile stabilite de lege.
Va intreb pentru ca am o discutie cu ITM-ul local, care insista ca n-ar fi legala, pentru ca nu scrie nicaieri in cod, negru pe alb "cim nelimitat se poate modifica de comun acord in limitat".
De interpretare si principii juridice n-au auzit pana azi#-o.
smeagull, utilizator
Sustineti-va argumentele pe acceptul ambelor parti si pe indeplinirea conditiilor din Codul muncii referitor la conditiile in care se poate incheia un CIM cu durata determinata.
Mai mult, daca nu vor si nu vor(ITM-ul) dispuneti incetarea CIM pe durata nedeterminata si incheiati altul pe durata determinata.
Multumesc!
Solutia cu demisie si un nou contract mi-au propus-o inclusiv cei de la ITM.
Consider insa ca modificare este perfect legala, ceea ce nu este interzis este permis, si nu vad de ce sa ma supun unor conditii absurde si pe langa lege, "visate" de un functionar.