Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe cladiri cu destinatie mixta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe cladiri cu destinatie mixta

in cazul in care la sediul social este declarata firma, imobilul fiind destinat ca locuinta iar anexa ca spatiu de activitate (ex.productie), dar NU SUNT deduse cheltuieli cu utilitati cum se stabileste pentru impozit,rezidential sau nerezidential?
in cazul imobilelor nerezidential e sau mixte evaluarea trebuie facuta pentru intreg imobilul sau numa pentru partea care se poate identifica si care are activitate economica?
multumesc
Chiar astazi s-a lamurit asta:
„În privința impozitului pe clădiri, trebuie clarificat, pentru toată lumea, care a fost intenția legiuitorului. Și anume faptul că în cazul locuințelor în care avem un sediu de firmă unde nu-i activitate sau chiar dacă e activitate nu se înregistrează cheltuieli, așa cum scrie în Codul Fiscal, impozitul datorat este cel pentru locuință și nu trebuie făcute evaluări pentru cota-parte”, a declarat Gabriel Biriș- secretar de stat MFP
...daca tot mai vreti sa faceti evaluarea, aceasta se face doar pe partea destinata activ. economice.

puteti citi articolul aici: www.avocatnet.ro/content/art...
va multumesc.
as mai dori o precizare,respectiv in cazul in care vrei sa intri in legalitate,adica sa declari cladirea anexa pentru impozitare, aceasta fiind facuta "fara AUT"" si asta tot datorita tergiversarii de mai multi ani a acordarii titlurilor de proprietate din partea autoritatilor, ce demersuri ar trebui incepute?
multumesc
Trebuie să va duceți la primărie(compartiment urbanism) unde veți completa și depune o declarație de construire fără autorizație a clădirii anexă.
Funcționarii vor intocmi un proces-verbal de contatare în baza căruia se va înregistra clădirea în evidențele fiscale, potrivit pct. 55 din normele de aplicare ale art.461 cod fiscal
cod fiscal:
[ link extern ]
Norme:
[ link extern ]

" 55. (1) În cazul unei clădiri executate fără autorizaţie de construire şi nedeclarate de deţinătorul acesteia, organul fiscal local poate înregistra clădirea în evidenţe, în vederea impunerii, pe baza procesului-verbal de constatare întocmit de structurile de specialitate.

(2) Impozitul pe clădirile menţionate la alin. (1) se datorează începând cu data de 1 ianuarie a anului următor edificării clădirii, în limita termenului de prescripţie. În cazul în care data edificării este anterioară anului 2016, impozitul pe clădiri datorat până la 31 decembrie 2015 inclusiv, se stabileşte în conformitate cu prevederile legale în vigoare până la această dată.

(3) În înţelesul alin. (2), data edificării se stabileşte în baza unui proces-verbal de constatare întocmit de organul fiscal local. Procesul-verbal de constatare se întocmeşte şi în cazul contribuabililor care declară o clădire ce a fost executată fără autorizaţie de construire"