Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna seara ,

In data de 06.12.2005 am cumparat 3 produse de la ALTeX prin o banca anume (Fi.... Bank). Dupa 6 luni am incetat plata ratelor ( contracul stipula 30 de rate), fiindca am ramas fara servici. Banca m-a tot sunat o perioada dupa care a incetat,
dar nu cred actionat in instanta, deoarece nu am primit nici o instiintare .
Acum dupa aproape 11 ani ma trezesc ca Kruk mi-a preluat ,,creditul,,. In data de 01.07.2016 Kruk ma dat in judecata avand ca obiect incuviintare execurate silita.(acest lucru il stiu din actele ce le-am primit de BEJ,,exectutor,,). Pe data de 19.10.2016 am primit de la executorul judecatoresc un plic ( posta-curier), o instiintare prin care ma anunta ca mi se pun preopiri pe toate conturile bancare, pana la plata creantei de 3712.35 RON( incluse taxele executorului). Eu am cateva nelamuriri care o sa le enunt in urmatoarele intrebari :

1 Daca banca de la care am creditul nu m-a actionat in instanta , datoria nu s-a prescris la 3 ani de la ultima plata ?

2 Kruk-ul nu ar fi trebuit sa m-a actioneze in instanta ? Sau sa imi trimita notificari ?

3 Exectutorul are voie sa puna propire pe un cont in care fac plati pt un imprumut Activ( Am un imprumut obtinut anul acesta)?

4 Ce acte ar fi trebuit sa imi trimita executorul in afara de instiintarea preopririi.?

5 Ce sanse de castig am, daca fac contestatie la executarea silita.

Multumesc anticipat ptr raspunsuri.
Puteți face contestație la executare (în 15 zile de la comunicare) și să invocați prescripția.
Adrian ALBU, Avocat