Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... PROBLEME DESPAGUBIRI EUROINS! ajutor!!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

PROBLEME DESPAGUBIRI EUROINS! ajutor!!!

sambata, ora 23:30... ma indrept spre casa; inaintea mea circula o dacie. vreau sa o depasesc... soferul vireaza la stanga fara sa se asigure, fara sa semnalizeze si intra in mine... sunam la politie amandoi si ni se raspunde ca pentru avarii usoare ei nu se prezinta la fata locului, sa ne intelegem si sa mergem la asigurari. Cum a doua zi era duminica, am lasat pe luni. Luni dimineata la ora 8, am plecat cu respectivul sofer, cu masina mea PENTRU CA A LUI NU SE PUTEA DEPLASA, la euroins unde el era asigurat, pentru constatari si pt intocmirea dosarului de despagubire. s a rezolvat totul.... mai lipseau pozele cu masina lovita a vinovatului... a ramas sa le trimita el prin mail.... dupa 1 saptamana am aflat ca el nu le trimisese inca... il sun si mi spune ca mi le da in schimbul sumei de 100 euro. mai exact eu trebuia sa i repar masina lui... reparatia masinii mele ajungand la 1000 euro. ne am lungit o luna. l au sunat si cei de la asigurari, lor spunandu le ca mi le a dat... innebuneam vazand ca totul sta pe loc.... in cele din urma i am dat banii si mi a dat pozele. le am trimis prin mail la euroins, au spus ca e totul in regula sa venim dupa formalitatile necesare reparatiei dupa ora 14... ma duc la ora 14;30; era inchis. revin a 2 a zi si le spun ca ieri am gasit inchis... mi au raspuns ca se mai joaca si ei de a v ati asunselea si incuie usile... le am raspuns ca nu s nebuna sa vin 24 de km sa mi iau dosarul si sa mi iau de o grija si cand ajung sa ma fac ca usa i incuiata.... dupa ce de vineri pana marti au spus ca e gata totul, ajunsa acolo imi spun ca totul e o inscenare. ca masina a fost izbita intr un gard sau intr un stalp si am convenit cu respectivul sa spunem ca a fost accident.... am ramas blocata ... am spus: dar pozele nu sunt concludente? nu se vede clar ca aceste 2 masini au avut un impact? pana la urma, nu a putut nega ca cele 2 aripi s au ciocnit... dar, ca bara din fata era dinainte avariata... si le spun : adica intai imi avariez bara nu stiu cum si unde si apoi pun de un accident cu un asigurat euroins... nahh... imi raspunde... dar atunci cum se axplica avarierea barei din fata? pai... cu janta... DAR unde i poza cu janta indoita sau rupta, ma intreaba.. Pai, unde i?.... :O apoi.... imi zice.. vedeti... nu v a trimis poze concludente.. de ce nu a venit atunci cu masina sa i facem poze? pentru ca nu se putea deplasa... e declarat de atunci faptul ca masina a avut in urma impactului probleme la sistemul de directie... -ba nu i declarat asa ceva... -ba da, ii raspund... imi deschid domnii un dosar la nimereala de pe masa si mi arata in rubrica faptul ca nu apare uvantul "directie". raman masca... il intreb? sa inteleg ca respectivul si a schimbat declaratia? nuu... asta e prima declaratie! da???? pai eu am copia primei declaratii... si si aminteste ca mi daduse o copie.. si mi spune...: daca n am avut ce face si ti am dat...se ridica de la birou, merge la raft si mi ia dosarul meu. il deschide si i arat cu degetul cuvantul Directie... AAAA- iti aratasem un alt dosar... se enerveaza si spune ca l va trimite la bucuresti( eu sunt din suceava) si ca oricum va fi respins sau ca mi va aproba doar schimbarea aripei drepte... Cum asa? pai uite... asa daca nu vine ala cu masina, cu janta indoita, cu aripa, si cu chitanta ca si a reparat la service sistemul de directie.. il sun pe ala si era in spital, in stare grava.. totusi, imi spune ca mi va da acele lucruri cerute, ceea ce a si facut astazi.. numai ca intre timp isi indreptase janta indoita. INTREBARILE MELE SUNT: era sau nu obligatia lor sa se deplaseze pentru constatari in situatia in care autovehiculul vinovatului nu se putea misca, avand probleme la sistemul de directie? Ce vina am eu ca respectivul nu a fotografiat janta indoita? De ce nu s a putut face nimic si am fost nevoita sa i dau aluia 100 de euro pentru a timite pozele? De ce aia de la asigurari imi aratau un alt dosar? CE sa fac in cele ce urmeaza??????? maine ar trebui sa le duc obiectele cerute... de ce eu-pagubitul trebuie sa trag atatea..? MULTUMESC TUTUROR
In avizarea de dauna (formular) exista mentiunea; auto avariat se afla la.......(service, locul accidentului, domiciliu, parcat linga sediu )In cazul dvs. s-au incurcat lucrurile prin "bunavointa" de a accepta foto prin e-mail (lucru nepermis deontologic).Incercati o sesizare la esalonul superior.Inainte de a o trimite, mergeti cu ea scrisa la inspectorul la care este dosarul si aratati-i ce cuprinde ;)
eventual daca mai are ceva de adaugat:(
S-ar putea sa devina foarte cooperant:surrender:
Succes!
nucu$, utilizator
lucrurile sunt pe cale sa se rezolve... mukltumesc
E bine - daca totul se termina cu bine !=D>