Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare colectiva legala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare colectiva legala?

Buna ziua
Lucrez in firma RCS-RDS de anul trecut din toamna ; acum doua luni m-au chemat sa-mi propuna sa plec si mi-au oferit 1 salariu compensatoriu , bineinteles ca eu nu am fost de acord si mi-am luat o luna de concediu medical , cand m-am intors toate bune si frumoase . Acum 2 saptamani mi-am luat concediu de odihna 10zile si mi-a fost semnat de catre seful dep. si de dl. director, cam tot in perioada asta am primit o recomandata ca am primit ceva la posta - eu nu am ajuns sa o iau si m-am dus sa o iau cand m-am intors numai bine ca deja o returnase. Peste alte cateva zile am gasit in cutia posta un document care a fost trimis de la un birou notaril individual dar care nu era in plic si nici macar nu stiu daca este complet
(mentionez ca firma are peste 3000 de angajati si are un dep. de resurse umane foarte bine pus la punct ).
Deci in perioada asta eu am ajuns la munca,aveam deja 1 saptamana , si totusi nu m-a anuntat nimeni; am incercat eu sa aflu dar nu stie nimeni nimic despre situatia mea.
Acum vine intrebarea este legal ceea ce au facut ei ? nu ar fi trebuit sa ma anunte si pe mine,nu ar fi trebuit sa semnez si eu ca am luat la cunostinta? (eu pot sa zic ca nu am primit nimic ); daca este legal cate salarii trebiue sa ne dea ( nu avem nici un contract colectiv de munca ).
Multumesc . FLORIN06
Nu pot sa-mi dau seama daca procedura de concediere este corecta din punct de vedere legal, fondata si temeinica, dar nu inteleg ce se spune in documentul trimis de notar?
Chiar daca nu aveti CCM la nivel de unitate, aveti dreptul la minimum un salariu compensatoriu.
in documentul care l-am primit spune " din motive economice firma nostra disponibilizeaza toate posturile de care nu mai este nevoie printre care si al dvs "
1. Angajatorul poate desfiinta oricate posturi considera el.
2. Ce ati primit dvs. se vrea o instiintare de preavizare a dvs. ca vi se desfiinteaza locul de munca. In aceasta scrisoare trebuia sa scrie si perioada de preaviz acordata.
3. Iata ce spune CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.