Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas si contract de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas si contract de munca

E posibil sa-mi fac contract de munca desi eu primesc o pensie de urmas?
Puteti cumula pensia de urmas cu salariul.

Legea nr.263/2010:

ART. 118
(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).