Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Unde se platesc taxele de Timbru Judiciar?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Unde se platesc taxele de Timbru Judiciar?

Buna ziua, va rog sa imi spuneti unde se platesc taxele de timbru judiciar in situatia urmatoare: (avand in vedere ca nu se mai platesc pentru toate sectoarele la CEC Calea Victoriei)

Taxa este platita de catre reclamant - persoana juridica - cu sediul social in sectorul 2, in contul judecatoriei Sector 3.
Unde trebuie sa merg sa o platesc?
Puteti achita, fie la trezorerie ,fie direct la casieria de la primarie
Nu m-ati lamurit, la trezorerie... ce sector? la primarie.... ce sector? Sectorul 2 de care apartine platitorul sau sectorul 3 de care apartine Judecatoria?
Se poate plati la primaria sectorului unde se gaseste judecatoria ,si daca nu ma insel, la orice oficiul postal,mai nou .Inainte numai la trezorerie , dar mai recent acolo nu se mai primeste .
Potrivit art 19 din Lege
Taxele judiciare de timbru, precum şi sumele provenite din impozitele încasate din onorariile avocaţilor, ale notarilor publici şi ale executorilor judecătoreşti se plătesc în numerar, prin virament sau în sistem on-line, în contul bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale în a cărei rază îşi are domiciliul sau, după caz, sediul fiscal debitorul. Taxele judiciare de timbru, precum şi sumele provenite din impozitele încasate din onorariile avocaţilor, ale notarilor publici şi ale executorilor judecătoreşti pot fi plătite şi prin unităţi bancare în contul bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale, costurile operaţiunilor de transfer fiind în sarcina debitorului taxei.
la J2 se platesc in contul RO35TREZ70221340202XXXXX deschis la Trezoreria Sector 2 COD FISCAL 13811802 PRIMÃRIA SECTORULUI 2 sau la oficiile DITL SECTOR 2 si OFICII POªTALE SECTOR 2
Din cercetarile mele am aflat urmatoarele:

Pentru Sectorul 1

Directia Taxe si Impozite Sector 1

Str. Piata Amzei nr. 20-23 (intersecteaza strada Mendeleev - Langa rond in Piata Romana)
Cum intrati in curte, pe dreapta prima usa este casieria. (Pentru persoane juridice aveti nevoie de CUI si pentru persoane fizice de CNP)

Pentru Sectorul 2

Orice Oficiu Postal ce apartine de Sectorul 2 (In mod normal ar putea fi platite la orice oficiu postal din Bucuresti numai ca unele oficii postale nu incaseaza si va vor trimite la un oficiu din sectorul 2)
Cel mai apropiat oficiu postal de centru si de judecatorii implicit care sa apartina de sectorul 2 consider ca este del de la Piata Rosetti - Str. Dimitrie Gerota (din rond de la Universitate mergeti spre Rosetti si e prima straduta la stanga)

Pentru Sectoarele 3 si 4

Orice sucursala CEC Bank

Pentru Sectorul 5

La sucursala CEC Bank din Calea Victoriei (Langa Judecatoria Sector 3, Barou, CEC-ul mare)

Pentru Sectorul 6

Directia Taxe si Impozite Sector 6
Str. Drumul Taberei nr. 18, sector 6 - Bucureşti
Telefon 021-413.77.90 sau 021-413.77.91
Pentru Persoane Juridice:
Aleea Bistra nr. 4 (în spatele benzinăriei Favorit) tel. 021-413.65.14
Pentru Persoane Fizice:
Str. Drumul Taberei nr. 18 tel. 021-413.77.90/ 021-413.77.91 sau
Calea Giulesti nr. 125 tel. 021-746.02.17/021-413.68.30 sau
ªoseaua Virtutii nr. 1-3 tel. 021-430.04.02/021-430.04.12

Cei mai fericiti se pare ca sunt cei din sectoarele 3,4,5.
Daca sunteti avocat si aveti delegatie in dosarul pentru care se plateste taxa judiciara de timbru, puteti plati pe adresa Dvs. daca va e mai la indemana.
Se poate plati pentru orice instanta, criteriul este domiciliul sau sediul social al platitorului.

cosmincebuc, utilizator